אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

לשרוף את הברית החדשה!

לשרוף את הברית החדשה! כך הורו מוסדות הכנסייה האורתודוקסית ביוון לצאן מרעיתם בנוגע לספרי הברית החדשה שהופצו במדינה על ידי מיסיונרים פרוטסטנטים.
שריפת ספרים, (biblioclasm או libricide) היא פעולה של הרס, הנערכת בדרך כלל בטקסיות. בשריפה מושמדים ספרים, חומר כתוב אחר או דברי תקשורת. בעידן המודרני, גם תקליטים, קלטות וידאו וכיו"ב נשרפים בטקסיות.
ההצתה או לחילופין הגריסה, נעשית בדרך כלל בפומבי ומונעת מהתנגדות מוסרית, דתית או פוליטית לחומר המושמד.
11/07/2023
צילום אילוסטרציה: Movidagrafica
צילום אילוסטרציה: Movidagrafica

בימים האחרונים דווח בכלי התקשורת ביוון על הוראה שהגיעה מראשי הכנסייה האורתודוקסית לשרוף חומרים מיסיונרים וספרי הברית החדשה שחולקו על ידי מיסיונרים פרוטסטנטים.

שריפת ספר דתי בולט אחר שאירעה לאחרונה ותפסה כותרות הייתה שריפת ספר הקוראן מול מסגד בשוודיה לאחר שבית המשפט התיר את המעשה.

שריפת ספרים אחרת שזכתה לפרסום רב וברמה עולמית, התבצעה לפני למעלה מעשור בישראל כאשר עוזי אהרן, סגן ראש עיריית אור יהודה מטעם ש"ס, אסף חומר מיסיון משיחי שחולק בעירו ושרף אותו בפומביות בעזרת כמה נערים חרדים. אף אחד לא ציפה שעסקן חרדי באור יהודה יגיב בפחות התלהמות לנוכח חלוקת חומר כזה, מזו שקרתה ליוונים... הבעיה הייתה כי בתוך אותו חומר מיסיונרי היו גם כמה עותקים של הברית החדשה, ספר קדוש עבור מיליוני נוצרים בעולם...

באותו מקרה המשיחיים יצאו בחריפות נגד שריפת הספרים ואף דרשו להעמיד לדין את מבצעיה. אחד מהם אף ציטט את היינריך היינה: "במקום בו שורפים ספרים ישרפו בני-אדם"... המעשה ההוא עזר למשיחיים - מבחינה תקשורתית לפחות - על מנת לטפח את מיתוס הרדיפה המשיחית והנוירוזות הפרנואידיות האחרות שלהם.

לעניות דעתי, שריפת הספרים לא הייתה רק טעות או פשע או איך שרוצים לכנות את זה... אלא חטא בפני אלוקים. היהודים מצווים בתורה שלא להתנהג כפי שהגויים מתנהגים - "ובחוקותיהם לא תלכו" (ויקרא י"ח ג) – ושריפת ספרים הינה מנהג משיחי-נוצרי קדום, שנהגו בו כבר בימי השליחים:
"וְרַבִּים מִן־הַמַּאֲמִינִים בָּאוּ וַיִּתְוַדּוּ וַיּוֹדִיעוּ אֶת־אֲשֶׁר עָשׂוֹּ... הֵבִיאוּ אֶת־סִפְרֵיהֶם וַיִּשְׂרְפוּם בָּאֵשׁ לְעֵינֵי כֹל" (מעשי השליחים 19,18-19).
ומאז מסורת נוצרית משיחית היא לשרוף ספרים שאינם עולים בקנה אחד עם השקפתם. כך בעידן המודרני, שרפו משיחיים את ספרי 'הרי פוטר', את 'צופן דה וינצ'י', ואפילו דיסקים של להקת 'הביטלס' כאשר ג'ון לנון התבטא כי הלהקה כבר יותר מפורסמת מאשר ישוע עצמו...

מיותר לציין כי בקהילה המשיחית אליה השתייכתי, נהגו ההורים לאסור על ילדיהם לקרוא את 'סינדרלה', 'שלגיה', 'הקוסם מארץ עוץ' וכל ספר בדיוני אחר שבו הוזכרו מגיה, כישוף, פֵיָה, וכל מה שהוגדר כ"אנטי-מקראי" ואף "שטני".

אולם מכל הספרים הנשרפים ע"י משיחיים למיניהם, יש כנראה עדיפות עליונה לשריפת ספרי הברית החדשה. ההיסטוריה מלאה באירועים בהם קתולים שרפו תרגומים של פרוטסטנטים ופרוטסטנטים של קתולים (כולל גם תרגומי של הברית הישנה – התנ"ך). מי שחושב כי מדובר באירועים המשתייכים לעבר טועה, כפי שניתן היה להיווכח השבוע ביוון.

ההיסטוריה המשיחית גדושה באירועים זהים, ונביא כאן חלק זעיר משריפות ספרי הברית החדשה שנערכו על ידי המאמינים המשיחיים שטופי השנאה:

- בשנות ה-50, מדוכן ההטפה, שרף ראש קהילה משיחית מדרום ארה"ב, עותק של תרגום ה-Revised Standard Version ושלח את האפר למוציאה לאור.

- באוגוסט 2003, שני משיחיים ממישיגן (ארה"ב) ארגנו שריפת ספרי "הרי פוטר". במהלך הטכס, גם נשרף תקליטורים של מוזיקה "שטנית" (ראפ, רוק...), וכמובן עותק של הברית החדשה בתרגום לא מורשה בקהילתם.

- מארק גריזרד, העומד בראש כנסייה משיחית בקנטון שבמדינת קרוליינה (ארה"ב), מקבל אך ורק את הברית החדשה בתרגום הידוע של המלך ג'יימס. בליל כל הקדושים בשנת 2009, החליט גריזרד לשרוף את כל התרגומים האחרים של הברית החדשה הנתפסים כ"ספרי כפירה".

- כאשר נחשף שחיילים אמריקנים משיחיים המשרתים באפגניסטן, החזיקו בספרי הברית החדשה מתורגמים לשפות מקומיות, החרים הפנטגון את הספרים והחליט לשרוף אותם – וכך עשה בפועל. המעשה שקרה אף הוא ב-2008 עבר בשקט יחסית לסערה שעוררו המשיחיים בישראל כתוצאת האוטו-דה-פה של עוזי אהרן.

אז בפעם הבא, כשתראו חרדי שורף את הברית החדשה, תגערו בו ותסבירו לו כי אסור לו לעשות מעשה כזה - שהוא מנהג משיחי-נוצרי מובהק!

הדפס