אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

מהי יהדות משיחית

הסבר כללי

 

המושג "יהודי משיחי" מוטעה ומטעה מאוד, מאחר ומדובר בנצרות לכל דבר ועניין. כאשר הגיעה הכת לראשונה לארץ בסוף שנות השישים, החליטו חבריה בחוכמה רבה לקרוא לעצמם בשם זה מאחר וידעו כי שם זה יתקבל בהבנה ובסלחנות מצד הציבור הישראלי, שלו סלידה טבעית והיסטורית מנצרות בכלל וממיסיון בפרט (בחו"ל קראו להם "עברים נוצרים"). היא אינה שונה מן הנצרות האוונגליסטית ובעצם היא מהווה חלק ממנה. החברים בה נקראים "מאמינים" או פשוט נוצרים ורק בארץ הוסב כאמור המושג נוצרים ל"משיחיים".  

   

התיאולוגיה  של  הכת

 

התיאולוגיה של "היהודים המשיחיים" אינה שונה בהרבה מהתיאולוגיה הנוצרית: הברית החדשה מחליפה את הישנה ולכן שמירת מצוות היהדות מיותרת, קורבנו המכפר של המשיח על הצלב הוא הדרך היחידה להתגבר על החטא האנושי, רק דרך המשיח הצלוב ניתן להגיע לגן עדן, הטבלה בשם האב, הבן ורוח הקודש וכד'. כדי שהמשיח יחזור, על העם היהודי להתנצר. אלא שבארץ מצאו פתרון מתוחכם להתנצרות- הם קוראים לזה "חזרה בתשובה", מושג המבטא את אמונתם שרק דרכם היא "האמת האלוהית". טענתם היא שכיוון שהמשיח הנוצרי היה בעצם יהודי במוצאו אין כל סתירה בין היהדות והנצרות ובעצם מדובר באותו אלוהים ובאותה הדת. כמו כן, הם מנסים להראות שכל הנבואות בתנ"ך הנוגעות למשיח נתקיימו בברית החדשה תוך התעלמות מהעובדה שהברית החדשה אינה אמינה מבחינה היסטורית ואין כל אמת בטענה זו.

אמונתם היא מיסטית ביותר תוך זלזול מוחלט בכוח ההגיון והמחשבה הראציונלית, שנתפסים כמכשול בדרך לאמונה האמיתית. לימודים אקדמיים אינם אסורים לחלוטין, אולם אינם מעודדים זאת היות והאוניברסיטה מעודדת מחשבות כפירה. חל איסור על קריאת ספרים הסותרים את האמונה, בין אם אלו ספרי מדע ורפואה אקדמיים הדוגלים בדרוויניזם ובין אם אלו ספרי קריאה פופולאריים כמו "צופן דה וינצ'י".

הדגש על המיסטיקה והבוז להיגיון יוצרים אצלם תפיסה שונה לחלוטין לגבי בריאות הנפש. בעוד שהומוסקסואליות נתפסת כמחלה חמורה שיש להרפא ממנה, שמיעת קולות וראיית הזיות נתפסות כלגיטימיות וכקדושות, ולמעשה כחיוניות לאמונה. מחלות נפש כגון סכיזופרניה אינן נתפסות כמחלות כלל אלא כהתקפה שטנית, דיבוק של שדים או תוצאה של קללה, והטיפול בהן נערך בהתאם- תפילות וטקסי גירוש שדים הנקראים בפיהם "הפגעה".

  

תיאור הכת ופעולותיה

 

כיום פועלים בארץ כ-90 סניפים של הכת הנקראים "קהילות" ובראש כל קהילה עומד רועה הקהילה (באנגלית פאסטור). הרועה פועל למעשה כדיקטטור: הוא ורק הוא קובע מה מי ואיך לגבי כל נושא. מי שחולק על דעתו מסולק מן הקהילה. הפעילויות כוללות מפגשים בכל ימות השבוע ובשבת נערכת אסיפה כללית בה משתתפים כולם. על החברים בכת מופעל לחץ אדיר להשתתף בכמה שיותר פעילויות ולבוא בתדירות גבוהה למפגשים תוך כדי זניחת התחייבויותיהם כלפי כל מה שנמצא מחוץ לכת- עבודה, לימודים, בני משפחה וחברים- כל אלה שייכים ל"עולם האופל" ונמצאים תחת "שליטת השטן", ולכן, על כל מאמין אמיתי לצמצם עימם את הקשר ככל הניתן. מי שמצטרף לכת נחשב למי ש"נושע" ומעתה והלאה הוא שייך ל"כנסיית הבחירה" או ל"גזע הנבחר". מי שמסרב להצטרף או מי שעזב או סולק, נחשב כאמור ל"טמא" ודינו גיהינום. בין חברי הכת ישנה גאווה רבה על היותם "הרצויים בעיניי אלוהים", ובוז וסלידה רבים כלפי כל אלו שבחוץ כמו גם כלפי כל דת או אמונה אחרת כולל היהדות. על פי התיאולוגיה שלהם, רק דרך הכת ניתן "להוושע ולהכנס לגן העדן". אירוני הדבר שחברי הכת קוראים לעצמם יהודים כאשר ברוב המכריע של הקהילות אין כל סממן יהודי: הם אינם שומרים על מצוות, מחללים את השבת ואינם אוכלים כשר. שמירת מצוות היהדות נתפסת בעיניהם  כדבר מיושן ומיותר כיוון שהברית החדשה ביטלה למעשה את הישנה (הִנֵּה כְּשֶׁאָמַר בְּרִית חֲדָשָׁה יִשֵּׁן אֶת־הָרִאשׁוֹנָה וּמַה־שֶּׁהוּא נוֹשָׁן וּמַזְקִין קָרַב קִצּוֹ׃ אג' אל העברים ח', 13). בעיני הנוצרים שבכת שמירת מצוות אף נתפסת כחילול הקודש כיוון שהיא רק מעכבת את הגאולה ומסמלת חוסר אמונה בכוחו הבלעדי של המשיח. עם זאת, יש לציין שהכת בארץ  עושה מאמצים אדירים וראויים לציון על מנת להונות את המצטרפים הטריים בפרט ואת הציבור הישראלי בכלל  ולהראות להם שבעצם מדובר בסוג של יהדות ולא בנצרות. לשם כך הם נוקטים בפעולות רבות ושונות, חלקן מתוחכמות מאוד:

 

א.      מקום המפגש של הכת נקרא "קהילה" ולא כנסייה- למרות שהנוצרים שבכת ממשיכים לקרוא למקום כנסייה.

ב.       האסיפה הכללית נעשית בשבת ולא ביום ראשון על מנת לחקות את בית הכנסת. בחו"ל האסיפות נעשות בימי ראשון כיוון ששם אין צורך להונות אף אחד.

ג.        האסיפות בשבת נקראות "אסיפה" במקום המושג הנוצרי "service" שפירושו כינוס כנסייתי. מושג שהנוצרים בכת ממשיכים להשתמש בו.

ד.       מנהיג הכת נקרא "רועה" ולא "פאסטור" שפירושו כומר בפטיסטי.

ה.      בימי השבוע נערכות קבוצות לימוד תנ"ך על מנת להוכיח שהכת לא התנתקה מהברית הישנה למרות שכאמור הם רואים בה דבר שאבד עליו הכלח.

ו.        בכת נערכים טקסי קבלת שבת וכמו כן הם מציינים את החגים היהודיים- כמובן בדרך משלהם ולא כדרך היהדות.

ז.        על הצעירים בכת מופעל לחץ אדיר להתגייס לצה"ל ולהוכיח שהם יהודים כשרים התורמים למדינה כמו כולם, זאת תוך התעלמות משתי עובדות:
1. בצה"ל משרתים גם דרוזים, בדואים וצ'רקסים שתורמים למדינה, הם אזרחים טובים וכשרים אולם זה עדיין לא עושה אותם יהודים כשרים.
2. הצעירים בכת מתגייסים לצבא לא על מנת לשרת את המדינה אלא על מנת לפעול כמיסיונרים בתוך הצבא ולנצר כמה שיותר חיילים יהודים. 

 

המיסיון

 

כאמור, הטבלת יהודים לנצרות היא גולת הכותרת של הכת וזאת ממניעים תיאולוגיים (וגם כספיים) מובהקים שכן רק כאשר כל היהודים יתנצרו יוכל המשיח לחזור. ארגונים נוצרים בחו"ל מזרימים מיליוני דולרים בשנה  לסניפי הכת בארץ למטרה זו בלבד. מיסיון נחשב בעיניהם לגדולה שבמצוות ולשם כך הם מוכנים אפילו לעבור על החוק. המיסיונרים עוברים הכשרה מיוחדת על מנת להונות את הציבור ולהוכיח שהנצרות היא "היהדות האמיתית". בדרך כלל המיסיון נעשה בקבוצות והמקומות המועדפים הם מרכזי ערים הומי אדם: קניונים, חופי ים, מדרחוב וטיילת. המיסיונרים מנופפים בדגלי ישראל ולובשים חולצות כתומות כזכר להתנתקות וכראייה לכך שהם תומכים במדינה. הם מחלקים ספרים, דיסקים ושאר פליירים בחינם ומוכנים להקשיב בסבלנות למצוקותיהם של האנשים ולהציע תמיכה ואמפתיה, כל זאת הסוואה למטרותיהם האמיתיות. במקרים רבים הם מוכנים להציע תמיכה כלכלית לאנשים במצוקה כספית בתמורה להמרת הדת וזאת למרות שהדבר נוגד מפורשות את החוק הישראלי. המיסיון מיועד לכל שכבות הציבור אולם ישנן שני מגזרים שהמיסיונרים משתוקקים במיוחד לפעול בקרבם- חיילים (כאמור לעיל) וקטינים. מיסיון לקטינים מנוגד לחוק הישראלי אולם חברי הכת רואים עצמם כנעלים על החוק וכמצייתים לחוקי הכת בלבד. לטענתם חוקי המדינה אינם חלים עליהם כיוון שהם אינם אזרחי המדינה אלא "אזרחי מלכות השמיים". כאשר הקטין מוכנס לכת חלה עליו חובה לציית לכת ולא להוריו שאינם חברים בכת ולפיכך נחשבים ל"ילדי השטן". גם כאשר הדבר גורם סבל להורים והמשפחה כולה נהרסת- עדיין חייב הקטין בציות לכת וסבל המשפחה אינו נחשב כלל כיוון שהם כאמור "הגזע הנחות". גם כלפי בית הספר חייב הקטין בזלזול כיוון שבית הספר החילוני או הממלכתי דתי נתפס כמקום המלמד דברי כפירה הנוגדים את כתבי הקודש ולפיכך על הקטין חלה "חובה קדושה" לזלזל ולמרוד במוריו, במנהלים ובשאר חבריו לכיתה. 

 

סיכום

 

חברי כת "היהודיים המשיחיים" חיים בעולם משלהם הנקרא "מלכות השמיים" והם בזים ומזלזלים  לחלוטין ב "עולם האופל" החיצון. הם מוכנים לרמוס את החוק הישראלי בכדי לקדם את מטרותיהם וגרימת סבל לאלו שאינם חברים בכת אינה נתפסת בעיניהם כשלילית אלא כמחוייבת כל עוד היא תורמת לעקרונות האמונה. מוסדות המדינה אינם נחשבים בעיניהם ואין להם כלל בעיה מוסרית לשקר, להונות ולעשות מניפולציות עליהם בכדי להוציא לפועל את מטרותיהם. הם רואים בעצמם "הגזע הנבחר" שאלוהים שייך לו ולו בלבד. חבר בכת חייב ציות מוחלט לתיאולוגיה ואי ציות לחוק המדינה, וכל סטייה מהתיאולוגיה נתפסת כמרד באלוהים שיגרור אחריו עונש חמור. חייו של חבר בכת אינם שייכים לו אלא לאלוהים – או יותר נכון לכת.

 

לכניסה לפורומים