אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

האם משיחי יישפט בגין רצח עם?

6/02/2019
צילום אילוסטרציה: Gisela Royo
צילום אילוסטרציה: Gisela Royo

מיסיונר משיחי עלול להיות מואשם ברצח עם על ידי רשויות החוק בברזיל לאחר שבא במגע עם שבט נידח בניגוד לחוק.

סטיב קמפבל ממדינת מיין (ארה"ב) נחקר על ידי פקידי ה-FUNAI , הרשות הממשלתית לענייני השבטים המקוריים בברזיל, לאחר שנסע עמוק לתוך ג'ונגל האמזונס מתוך כוונה לחלוק את הבשורה עם השבטים.

קמפבל המשיחי נכנס לשטח המאוכלס על ידי השבט המוגן הי-מרימה בחודש שעבר. הי-מרימה מהווה אחד מתוך עשרות שבטים מבודדים בברזיל, שכמעט לא היה להם כל קשר עם העולם המודרני, ואין להם הגנה מספקת נגד מחלות רבות.

כתוצאה מכניסת המשיחי לשטח השבט, קמפבל העמיד אותם בסכנה ממשית. "זה מקרה חמור של הפרת זכויות אדם ופיקוח נפש ממש לאוכלוסייה הילידית המבודדת", הצהיר אחד מדוברי ה-FUNAI. "גם אם קשר ישיר לא התרחש, ההסתברות להעברת מחלות לשבט המבודד גבוהה".

קמפבל יכול להיות מואשם ברצח עם כתוצאה מפעולותיו, אמר המתאם הכללי של ה-FUNAI, ברונו פריירה. "אם בחקירתו ייקבע כי קמפבל ניצל את קשריו עם בני שבטים אחרים על מנת ליצור קשר עם שבט ההי-מרימה, הוא יכול להיות מואשם בגין רצח עם על ידי חשיפה מכוונת של בני ההי-מרימה לחיידקים, פגיעה בביטחונם ובחייהם".

על פי אתר הקהילה שבה קמפבל רשום כחבר, מתברר כי הוא מועסק יחד עם אשתו כמיסיונרים. "סטיב ורובין (אשתו) עובדים עם האינדיאנים משבט הג'אמאמאדי במדינה הברזילאית של אמזונאס", מצוין באתר. "העבודה שלהם היא לעזור מבחינה רפואית, טכנית, ואינספור הזדמנויות של שליחות עם האינדיאנים ומשפחות מיסיונריות. כל זה משחרר את ג'ון (אחיו של סטיב) כך שהוא יכול להתמקד בתרגום דבר האלוהים לשפתם".

המקרה הזה מגיע רק כמה חודשים לאחר שמיסיונר בן 26, ג'ון צ'או נהרג על ידי בני שבט הג'ארוואה באי סנטינל שבהודו כשניסה להתקרב לאי המבודד כדי להביא להם את הבשורה של ישוע.

צ'או הודה ביומנו כי הוא יודע על הסכנות, אך המשיך במאמציו בשל הלהט המשיחי שאחז בו לספר לבני השבטים על ישוע. יצירת קשר עם השבט היא בלתי חוקית לפי החוק ההודי.

מותו של צ'או עורר ויכוח גם בקרב המשיחים בקשר ל"פעולות מיסיונריות קיצוניות", וישנם הקוראים לגישתו של צ'או "פזיזה ובלתי מוצדקת", בעוד שאחרים שיבחו את אמונתו ואומץ לבו.

במאמר שכתב גארט קל, סופר ורועה קהילה ממדינת וירג'יניה (ארה"ב), הוא טוען כי מותו של צ'או יכול לשמש את אלוהים ולהדליק אש מיסיונרית ברחבי העולם. מבחינתו החוק האנושי והעמדת בני אדם בסכנת חיים אינם חשובים, העיקר לבשר... "אנחנו לא יכולים לדעת בוודאות מה אלוהים עושה. אבל האם הוא יכול לחמם את לבם של המאמינים שלו עם אש חדשה ולהגיע אל העמים האבודים בעולם? האם אלוהים יכול להשתמש במותו של ג'ון צ'או כדי לעורר את נשמותיהם של מיסיונרים נוספים כדי להביא את הבשורה הטובה של ישוע לאנשים באי סנטינל?" כתב קל והוסיף גם כי הבשורה לשבט תוכל לשמש ככפרה לרצח של צ'או.

גם הפעם רואים כי למיסיונרים רבים אין טיפה של מוסר אנושי, ומי שמתנהג כך רק מוכיח לעולם כולו שהבשורה שלו אינה מאת אלוהים.

הדפס