אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

כולכם בני השטן!

עקב ביטויים חריפים כלפי יהודים המופיעים בברית החדשה, יש המאשימים אותה באנטישמיות. איתן בר שמינה את עצמו לדובר של היהדות המשיחית, דחה את הטענות ורצה להבהיר את הנקודה הזו בדף הפייסבוק שלו. אולם כנראה שהפוסט עורר ביקורת פנימית והוא נמחק לצמיתות.
21/01/2018

אנטישמיות משיחית

פסוקים אלה ועוד רבים כמותם שימשו לסיבה ולהצדקה לכל ההולכים אחרי המשיחיות כדי לשנוא ולרדוף את היהודים:

"אַתֶּם מֵאֵת אֲבִיכֶם הַשָּׂטָן וְלַעֲשׂוֹת אֶת־תַּאֲוֹת אֲבִיכֶם חֲפַצְתֶּם הוּא רוֹצֵחַ הָיָה מֵרֹאשׁ וּבָאֱמֶת לֹא עָמָד כִּי אֱמֶת אֵין־בּוֹ מִדֵּי דַבְּרוֹ שֶׁקֶר יְדַבֵּר מִלִּבּוֹ כִּי־מְשַׁקֵּר הוּא וַאֲבִי הַשָּׁקֶר" – יוחנן: 8:44
"...כִּי גַּם־אַתֶּם עֻנֵּיתֶם עַל־יְדֵי בְנֵי־עַמְּכֶם כַּאֲשֶׁר עֻנּוּ גַם־הֵם עַל־יְדֵי הַיְּהוּדִים׃ אֲשֶׁר אַף־הָרְגוּ אֶת־הָאָדוֹן יֵשׁוּעַ וְאֶת־נְבִיאֵיהֶם וְאוֹתָנוּ רָדָפוּ וְאֵינָם טוֹבִים בְּעֵינֵי אֱלֹהִים וּמִתְקוֹמֲמִים לְכָל־אָדָם" - אִגֶּרֶת פּוֹלוֹס הָרִאשׁוֹנָה אֶל־הַתַּסְלוֹנִיקִים: 2:14,15
"הִנְנִי נֹתֵן אֲנָשִׁים מִכְּנֵסֶת הַשָּׂטָן אֲשֶׁר יֹאמְרוּ יְהוּדִים אֲנַחְנוּ וְאֵינָם כִּי־דֹבְרֵי שֶׁקֶר הֵמָּה..." - התגלות: 3,9.

החל ממסעות הצלב, דרך האינקוויזיציה והפוגרומים ועד השואה - נהרות של דם יהודים, "רוצחי ישוע" (כהגדרת פרנץ דעליטש, מתרגם הברית החדשה לעברית, בספרו "העמק שאלה" בהוצאת "קרן אחווה משיחית", עמוד 17) שטפו את ערי אירופה ואף את שבילי ארץ הקודש.

בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה ההיסטוריון היהודי הצרפתי ז'ול איזק חקר אודות השורשים של האנטישמיות, ואת תוצאות המחקר הוא פרסם בשנת 1948, בספר העונה לשם "ישוע וישראל". הספר ספג ביקורת קשה בטענה כי האנטישמיות לא התחילה עם המשיחיות אלא הייתה קיימת גם לפני כן בעולם הפגאני, אז איזק לא נרתע והוציא ב-1956 את ספרו השני "תולדות האנטישמיות". הספר ידוע גם בשם "האם לאנטישמיות שורשים במשיחיות?". בספרו זה איזק מודה כי אנטישמיות הייתה קיימת בעולם הפגאני אולם הוא מסביר כי הייתה שונה – היא נבעה מטענה שהיהודים הם בדלנים. האנטישמיות המשיחית לעומת זאת הוסיפה מניעים תיאולוגיים לגזענות. איזק המשיך להרחיב על הנושא גם בספרו השלישי שפרסם שנה לפני מותו, ב-1962 ושזכה לשם "הוראת הבוז".

הוראת הבוז – או החינוך לזלזול, הניבה את השנאה שתוצאותיה היו הרסניות לעם היהודי. אגב, זו בדיוק השיטה של בר בסרטונים שהוא מפיץ. סיפורים המציגים קנוניות של רבנים, כיצד הם מסלפים את דבר ה' ועוד... אותן האשמות מראשיתה של המשיחיות ועד היום.

יש משיחיים הטוענים כי הפוטושופ האנטישמי שערך איתן בר בו רואים את כלבו עטוף טלית ומעוטר בתפילין, אינו דומה לאנטישמיות של תנועת הטרור חמאס שהלבישה חמור עם טלית, כיוון שבר לא קרא לרצוח יהודים אבל ברור שהטענה הזו מגוחכת והאנטישמיות נוטפת מכל פיקסל בפוסט הבזוי של בר (ניתן לראות בקישור המצורף את התמונה הפוגענית).

לא (רק) היהודים בני השטן!

ובחזרה לפוסט שהוסר:
בר מנסה לשכנע ולהוכיח בו כי הברית החדשה דיברה באופן כזה על היהודים, כיוון שהם היו הניצבים בתפאורה של המחזה לפני 2000 שנה. לדבריו, אם היה שם עם או אנשים אחרים, גם הם היו נחשבים לבני השטן - כי המושג הזה אמור כלפי כל מי שאינו מקבל את ישוע.

והנה בשורתו של בר לעולם: "כדי להיות 'בנים לשטן' לא צריך להקריב חתולים ביער ולהשתחוות לפסלי שדים בחדרים חשוכים". כלומר: אל תטעו. אתם, שלא מאמינים בישוע בני השטן, שווי ערך בדיוק לפגאנים השוחטים חתולים ומשתחווים לפסלים! אתם לא שווים יותר מהם, גם אם כלפי חוץ אתם נראים יותר עדינים! ובמילים אחרות: אתם, דאעש והנאצים באותה הסירה...

כשהוא כותב "העולם מתלקח לשניים", בר הצליח להתקרב להשקפת עולמה של כת נוצרית אחרת - עדי ה', והוא מציג הסתכלות שטחית ואינפנטילית על העולם, כמו שנהוג בכיתות רבות אחרות.

הפוסט נמחק

בקושי הספקנו לעשות צילום מסך לפוסט ההזוי הזה ויד נעלמה מיהרה למחוק אותו... למה? אי אפשר לדעת, אבל ניתן לשער שהפוסט עורר ביקורת פנימית. ומהיכרות את עולם המושגים ואת הערכים המשיחיים ברור שהביקורת לא נבעה ממחלוקת על עצם הדברים, אלא על הצגתם כלפי חוץ, בה בשעה שהמשיחיים מנסים להצטייר כיפי נפש מול הרבנים הנבערים והמפחידים: כאשר משקיעים הון משרד ליחסי ציבור, על מנת להראות יפים בעיני הציבור הישראלי, אין זה מתאים לחשוף את פרצופך האמתי והמכוער.

מחקרים על התנהלות כיתות גילו כי אחד המאפיינים הבולטים שלהן הוא להציג בתחילה נושאים המתקבלים על הדעת ולא יוצרים אנטגוניזם, ורק לאחר מכן, לאחר שהוסרו המחסומים וחוש הביקורת התקהה, ניתן להסיר את המסכה ולהציג את הרעיונות הקיצוניים וההזויים שבה מאמינה הכת.
כך למשל, בתקשורת, המשיחיים אוהבים להציג את ההבדל בין היהדות האותנטית לבינם "רק" בכך שהם מאמינים שישוע הוא המשיח, אבל מי שנכנס אליהם מגלה את האמת העגומה שהם מקבלים את ישוע כאלוהים - רעיון שהיה נשמע מלכתחילה כעבודה זרה באוזני ישראלי טיפוסי.
מי שנכנס לקהילות המשיחיות מתחיל אט אט לגלות כי אין כל הבדל בין האמונה המשיחית לבין האמונה הנוצרית הפרוטסטנטית, וכך גם ראשי התנועה כמו ברוך מעוז ציינו כי היהדות המשיחית היא המשך של הרפורמציה של מרטין לותר – ובכך הודה כי אין הם זרם יהודי כלל וכלל.

כך, מתחת לעטיפה של אהבה מלאכותית אין סופית, נחשף בפוסט של בר כל הבוז והזלזול של היהדות המשיחית כלפי בני השטן שאינם מאמינים כמותם. כאן בישראל, היחס המשפיל הזה מופנה כמו בזמן בו נכתבה "הברית החדשה" – כלפי כל יהודי באשר הוא.

הדפס