אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

כתבה שקרית במקום פוריה

בסוף שבוע האחרון, קיבלנו כתבה ש"יחצנה" לכאורה את היהודים המשיחיים.
אסנת לב-ארי, עיתונאית מעיתון "בעמק וברמה" - המקומון המוביל בעמק הירדן רצתה, לטענתה, "להרחיב את התמונה - דווקא משום חוסר ידע וחשדנות", והביאה תעמולה שקרית זולה ונתונים שגויים המעוררים מספר שאלות.
20/05/2013
מה זה שונה מיפנים בתחפושת יהודית?
מה זה שונה מיפנים בתחפושת יהודית?

ציטוט: "היהודים המשיחיים מייחסים לעצמם שורשים קדומים, ורואים עצמם כממשיכיהם של התלמידים הראשונים שהלכו בדרכו של ישו, ושקיבלו אותו כמשיח בלבד."
היסטורית, ותיאולוגית, נכון כי דבר מהותו האלוהית של ישוע התקבלה כדוֹגמה (הנחה דתית, פסק הלכה שאין ויכוח ביחס אליו) בוועדת ניקיאה בשנת 325 לספירה על ידי אבות הכנסייה, ולאחר דיונים סוערים. כמו"כ הקהילה היהודית בהנהגת יעקב לא האמינה בישוע כאל וזאת נעלמה כבר במאה הרביעית לספירה. מכאן תמוה שיהודים משיחיים "מייחסים לעצמם שורשים קדומים" בפרט כאשר מדובר בהתחדשות קלוקלת ששורשיה מתוך הנצרות הפרוטסטנטית (ראה כאן בהרחבה על שורשים ההיסטוריים של היהדות המשיחית).
גם הכתבת מציינת כי "רוב ההיסטוריונים דוגלים בהנחה, כי לא היה רצף של קהילות משיחיות מימי ישו ועד ימינו..." היה מעניין איפה לשאול אם מישהו יכול למצוא היסטוריון אחד שחושב אחרת... המילה "רוב" פשוט מיותרת...
בנוסף, היהודים המשיחיים מאמינים אף הם כמו רובם ככולם של הנוצריים באלוהותו של ישוע ולא רק במשיחיותו - קהילה זעירה מירושלים שאינה מאמינה בתורת השילוש והרואה בישוע בר אנוש, נחשבת לכופרת אצל היהודים המשיחיים האחרים.

חוסר הדיוק של הכתבת חוזר על עצמו מספר פעמים. מילים קטנות שמסולפות ומוטות על ידה מציגות תמונה שונה לגמרי לגבי היהדות המשיחית בארץ. כמו ב"רוב ההיסטוריונים" גם ה"כמעט" של המשפט הבא מיותר: "הזרם (היהודי משיחי) אינו מוכר כפלג בתוך היהדות, על ידי כמעט כל הזרמים האחרים". ואיזה זרם ביהדות מכיר בהם? לא היהדות האורתודוקסית, לא היהדות הקונסרבטיבית או הרפורמית, גם לא הקראים או השומרונים! אף בג"ץ קבע כי "היהדות הקיאה אותם ובקהל ישראל לא יבואו" (467/75) בניגוד לקביעתה של לב-ארי בתחילת הכתבה כי "בעצם הם חלק בלתי נפרד מהעם בישראל" - הם לא!

הכתבה מטעה, וממנה ניתן להבין שהם שומרי מסורת, תוך כדי ציון על שמירת כשרות ושבת, למרות שהמרואיינים דיברו על נסיעותיהם למפגשי הקהילה רק בשבתות. חוץ מן הסממנים החיצונים, אין דבר יהודי... רק הפולקלור שם יהודי, בדיוק כמו מחזמר יפני של "הכנר על גג" - יפנים מחופשים ליהודים לא הופכים ליהודים. הם יכולים להתעטף בציצית ולרקוד עם ספרי תורה, "ארון הקודש" המצולם בכתבה הינו בגדר קישוט ואין ספק כי חברי הקהילה גם אינם יודעים לקרא בספר תורה שאין בו ניקוד. אכן... מה יהודי שם?.... גם מנהיג הקהילה בפוריה, אריק מורי, הינו נוכרי גמור וגדל כילד נוצרי בקולורדו. אז במה הוא "יהודי משיחי"?

ושוב אני מסתפק... מדובר בחוסר דיוק, או בהטעיה מכוונת, בשקר? גם כשנשאלים "האם אתם קהילה מיסיונרית?", עונה מורי בשלילה. אולם המשך דבריו הוא מנסה להצדיק את פעילות המיסיון. גם אתר האינטרנט של הקהילה מסביר את מהותה של אותה קהילה כאשר פרק שלם מוקדש ל"בישור" ומצוין כי הם רוצים להיות חלק מזה...

כתבה מטעה, שלא הצליחה במטרתה הראשונית להוסיף ידע אמיתי לקוראים. תמימותה של הכתבת נוצלה לשמש את זרוע התעמולה המשיחית ולהציג לקוראים תמונה מסולפת, אולם הסתירות בדברי חברי הכת וסיפורי הזיותיהם לא באמת יכולים להרשים קורא בעל טיפת השכלה.

הדפס