אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

המיסיונר מוישי רוזן מת מסרטן

מוישי רוזן, מייסד הארגון המיסיונרי האגרסיבי "יהודים למען ישוע" מת בגיל 78 לאחר שנאבק בסרטן הערמונית.
כומר בפטיסט במהותו, פקפק בהגדרת 'יהדות משיחית', אולם אימץ הגדרה מפוקפקת לא פחות.
23/05/2010
הכומר הבפטיסטי מרטין (מוישי) רוזן
הכומר הבפטיסטי מרטין (מוישי) רוזן

בן להורים מהגרים יהודים ממזרח אירופה, איש מכירות, רוזן התנצר בשנת 1953 והוסמך לכמורה ע"י הכנסייה הבפטיסטית בשנת 1957. מיד לאחר הסמכתו, החל לפעול באופן אובססיבי בקרב יהודים על מנת להעביר אותם על דתם. ב-1973 יסד את הארגון "יהודים למען ישוע" שמעסיק כיום למעלה מ-200 מיסיונרים ב-11 מדינות – כולל מדינת ישראל.
 
תמיד קראו לו מרטין, בילדותו, בנערותו, כאשר התחתן, כשהתנצר, כשלמד כמורה וכשהוסמך לכך. רוזן נזכר בשם העברי שהעניקו לו בטכס ברית המילה שלו, רק כאשר הפך להיות מיסיונר בקרב יהודים, על מנת לקרבם לנצרות בדרכים עקלקלות.
 
את סלידתו מן היהדות כנראה רכש מאביו שנהג להתבטאות בחריפות נגדה. הירושה המסורתית לא הייתה עשירה ומכובדת יותר מצד אמו שהייתה נצר למשפחה רפורמית, כך שלא היה הרבה מה לצפות ממרטין.
ג'אן מוסקוביץ מבכירי "יהודים למען ישוע" מעיד על רוזן שלא הרגיש נוח עם ההגדרה של "יהודות משיחית" כי בעיניו יהדות הינה דת שקר. לכן ראה בארגון שהוא עמד בראשו חלק מן הנצרות ולא מן היהדות:
"כאשר משתמשים במונח 'יהדות משיחית', משערים כי מדובר בסוג של יהדות. מקטלגים את ה'משיחי' כמשתייך לפן אחר של היהדות כמו שיש יהדי רפורמי או אורתודוקסי. עובדה היא כי אין אנו מהווים חלק מן היהדות. אם אנחנו כנים עם המקרא, אנחנו מהווים חלק מן הנצרות. זאת הדת שלנו... צריכים אנו לדבר על מה שאנחנו בכנות."
 
אולם ההבדל בין 'יהודות משיחית' לבין 'יהודים למען ישוע' אינו מורגש כלל. ראשית כל, אין נוצרי שמכחיש כי יהודי המאמין בישו הפך להיות נוצרי ונמנה על מאמיני הדת הנוצרית. שנית, אם מוסלמי או הינדי או כל אדם אחר החל להאמין בישו כמשיחו ואלוהו, הוא יהיה מוגדר ע"י נוצרים כנוצרי. רק כאשר מדובר ביהודים, ישנם מבין הנוצרים הממשיכים לראות בהם בני דתם הקודמת. יהודים מובדלים משאר האנושות ע"י הבחנה מפוקפקת זו שתוביל כל מבקר אובייקטיבי להיווכח שהוצאתם מן הכלל נובעת ממניע סמוי. אין 'מוסלמים למען ישוע' או 'הינדים למען ישוע' היות ואין נוצרים הסוברים כי ניתן להיות מוסלמי ונוצרי או הינדי ונוצרי בו זמנית. כיצד יתכן שיהודי יהיה יהודי ונוצרי בו זמנית?
 
'יהודים למען ישוע' מנסים להסביר כי בנידון הדבר שונה – ישו היה יהודי, לא מוסלמי ולא הינדי, מאמיניו הראשונים אף הם היו יהודים. אמנם, על אף שמדובר בחשיבות היסטורית ותיאולוגית עבור הנוצרים המבקשים להכיר את שורשי אמונתם, אין זה יותר רלוונטי עבור היהודים מכך שקארל מרקס, ממציא שיטת הקומוניזם היה יהודי – ואין זה ראיה כי על היהודי להיות קומוניסטי.
 
מאמיניו הראשונים של ג'וזף סמית' ושל הדת המורמונית היו כולם נוצרים, ונוצרים אינם מייחסים לכך חשיבות כלשהי. ההבדל היחיד הוא שכאשר נוצרי החל להאמין באמונה המורמונית, למורמונים יש את הכנות לקרוא אותם 'מורמונים', לא 'נוצרים למען סמית'' או 'נוצרים מורמוניים'. גם לנוצרים עצמם שהמירו את דתם למורמוניזם יש כמות ביטחון עצמי מספקת על מנת להגדיר את עצמם בשם אמונתם החדשה. והתמוה ביותר הוא שדווקא אותם נוצרים התומכים במושגים מוטעים ומעוותים כגון 'יהודים משיחיים' או 'יהודים למען ישוע', הם אלה המתנגדים בחריפות מופרזת כאשר מורמונים או חברים בכת עדי יהווה קוראים לעצמם 'נוצרים'.
 
העובדה כי נוצרים הראשונים היו יהודים הינה חסר טעם לחלוטין, היות והמורמונים הראשונים היו נוצרים, הבודהיסטים הראשונים היו הינדים, והפרוטסטנטים הראשונים היו קתולים. מכל מקום, לא ראינו כי מרטין לותר או מיליוני הפרוטסטנטים הממשיכים את דרכו קוראים לעצמם 'קתולים ללא אפיפיור', 'קתולים ללא סקרמנטים' או 'קתולים רפורמים'; מוסלמים אינם מגדירים יהודים שהתאסלמו כ'יהודים למען מוחמד' ויהודים אינם קוראים לנוצרים שהתגיירו 'נוצרים ללא משיח' או 'נוצרים שלמים'.
 
אם כן, מדוע שבין רבבות הקבוצות הדתיות הקיימות עלי אדמות, מוצאים מבין הנוצרים, מאמינים כי ניתן להיות 'יהודי למען ישוע'? הסיבה אינה קשה לאמת. 'יהודים למען ישוע' ונוצרים שונים ומשונים אחרים התומכים במונחים הפסולים הנ"ל, יודעים כי מספר היהודים שירצו להתנצר קטן במאוד – אך, בארה"ב יותר נוצרים מתגיירים מאשר יהודים מתנצרים. אף יהודי מנוכר מכל זהות יהודית לאומית או דתית, מעדיף להישאר ללא דת מלהמיר את דתו לדת כלשהי; והיהודי עם הרגש המינימאלי של זהות יהודית אינו נוטש אותו בקלות. לכן, הדרך היחידה למשוך עליה יהודים לנצרות נשארת הדרך בה מרמים יהודים תמימים תוך כדי שמנצלים את חוסר ידיעתם ונותנים להם להאמין כי ניתן להישאר יהודי כאשר מאמצים את האמונה הנוצרית. קחו את הברית החדשה שלנו, את משיחנו, את שליחנו, את גואלנו ואת השילוש שלנו וגם השארו יהודים!
 
נוצרים שאינם רואים את הבעייתיות בגישה זו – שהיא אגב מבזה את הנצרות (היות והיהודים היחידים המוכנים לקבל את הנצרות הינם אלה המסרבים לקרוא לעצמם נוצרים!) – יוכלו להבין זאת בתיאור הבא: דמיינו כיצד ירגיש ויגיב נוצרי כאשר מוסלמי יסביר לו כי מוחמד הינו הנביא האחרון והנשגב מכולם שכל הנוצרים תמיד ציפו לו כפי שכתוב בברית החדשה: "כי אם לא אלך, לא יבוא אליכם הפרקליט..." (יוחנן 16:7); נוצרים שאינם מאמינים כי הברית החדשה ניבאה על מוחמד אינם מבינים את הכתבים הקדושים של עצמם; כי על מנת להיות נוצרי שלם (או מושלם), על הנוצרי לקבל את מוחמד והקוראן. אין בעיה, הנוצרי ימשיך להאמין כי ישו מהווה נביא אמיתי, רק שעליו לדחות הצידה את תורת השילוש ואלוהותו של ישו על מנת להפוך ל'נוצרי למען מוחמד'...
 
נוצרי יטען כי המביע דעות כאלה אינו יותר נוצרי אלא הפך למוסלמי. והמוסלמי יענה כי נוצרים אינם מבינים את הברית החדשה כראוי היות ומוחמד הובטח בה וכשהגיע מילא מוחמד את הנצרות ובעצם החליפה.
 
בוודאי שהנוצרי יגיד כי מוסלמי זה הינו כסיל שחצן שיש לו את החוצפה לדרוש לנוצרים כיצד להגדיר מחדש את הנצרות. אכן, הנוצרי יהיה צודק – נוצרים מגדירים את הנצרות כפי שיהודים מגדירים מהי היהדות. הנצרות מאמינה בישו, בלידתו מבתולה, במשיחיותו, באלוהותו, בהקרבתו, בשילוש, בברית החדשה... היהדות אינה מאמינה בכך!
 
'יהודים למען ישוע' ו'יהודים משיחים' הינם נוצרים גמורים שאינם רוצים להודות בכך. או שקשה להם להתנתק רגשית מן העם היהודי או שהם יודעים כי זו הדרך היחידה לרכוש את אימון היהודים. הדבר בולט וזועק אולם 'יהודים למען ישוע' ו'יהודים משיחיים' למיניהם, יחד עם אוהדיהם הנוצרים (שמהווים מיעוט בקרב הפרוטסטנטים ואינם קיימים אצל הקתולים והאורתודוקסים) מתקשים להפנים את זה. הדבר ברור אף לצאצאיהם של משיחיים בחוצה לארץ שכבר מעדיפים להגדיר את עצמם כנוצרים מאשר כיהודים. לכן, על כל יהודי השוקל להצטרף לכת המשיחית להבין כי אם הוא יעדיף להאמין באוקסימורון הזה, לעומתו, ילדיו ידעו בדיוק מי הם – נוצרים!
 
כאיש מכירות לשעבר, ניסה הכומר מרטין רוזן למכור לנו מוצר דרך שיטות שיווק המרמות והמאכזבות את הציבור. זאת הירושה שהוא משאיר!

הדפס