אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

"תשפטו אותנו לפי המעשים והערכים שלנו"

המשפט שבכותרת חזר מספר פעמים בראיון שהעניק אשר אינטרטר, אחד מראשי הקהילות המשיחיות בירושלים, לתוכנית אירוח "חוצה-ישראל" של רינו צרור בערוץ החינוכי.
בשורות הבאות אשתדל להביא עובדות למבקרי האתר על מנת שיוכלו להיווכח ברמת המוסר והיושר הגבוהה בהם דוגל אינטרטר ודומיו – קרי היהודים המשיחיים.
27/04/2010
אשר אינטרטר בתוכנית "חוצה ישראל"
אשר אינטרטר בתוכנית "חוצה ישראל"

לאחר שרינו צרור, מנחה התוכנית, הציג את המשיחי אשר אינטרטר בפני הצופים, פנה אליו ושאל האם הוא מיסיונר? התשובה מיהרה לבוא וענה אינטרטר בהחלטיות ובשלילה: לא!
אולם בניגוד להצהרתו, ניתן לקרוא באתר האינטרנט המזוהה עם הקהילה המשיחית שברשותו, "אהבת ישוע", כי עבודתו כוללת בישור ברחובות (Street evangelism  במקור). בישור הוא מילה עדינה יותר עבור הפצת מסרו של הברית החדשה. בהמשך אותו עמוד, מוסבר כי "בישור אישי לצברים" נמצאה בסדר העדיפויות של הקהילה שברשות אינטרטר.
באתר אחר התומך בשירות (Ministry) של אינטרטר, מופיע רשימת טיפים למיסיונרים המשיחיים על מנת לבצע את שליחותם המיסיונרית. שם אינטרטר מסביר כי המיסיונר צריך להיות שלם עם מסריו של הפליירים אותם הוא מחלק וכותב "כך אני מרגיש יותר טוב כשאני מחלק פליירים שאני כתבתי".
בשורה התחתונה, ניתן להיווכח כי המרואיין שיקר כבר בתשובתו הראשונה.

הוא מיסיונר!
 
שאלה אחרת מעניינת הייתה לגבי שמירת מצוות התורה בכלל, ושמירת השבת בפרט... "כן שומרים שבת" טען אינטרטר. אולם מפני התעקשות המראיין לקבל הסברים, התברר לצופים כי הוא אינו שומר שבת כלל אלא כדרך מנהגי הכתות השונות, אינטרטר ניסה, ללא הצלחה, לתת פרשנות חדשה למושג ישן ומקובל בכל שכבות העם. וכאן בעצם הוא סותר את מה שאמר בהמשך הראיון כי "אין לנו שום סממנים של כת"; כתות רבות משתמשות במושגים המכילים משמעויות ספציפיות השונים לגמרי מהמשמעויות המצויות בשימוש הקונבנציונלי.
אכן, כפי שהוא עצמו אמר: "אצלנו זה יותר גמיש בקשר לשבת, מותר להדליק אש..."; כאן חייבים להודות לאינטרטר על כך שהוא הסכים לחשוף לנו אחד התרמיות של הכת... עכשיו כשיהודי משיחי יגיד "אנחנו מאמינים בתנ"ך...", נדע וגם נבין כי אף לפסוקי התורה כמו "לֹא-תְבַעֲרוּ אֵשׁ, בְּכֹל מֹשְׁבֹתֵיכֶם, בְּיוֹם, הַשַּׁבָּת" (שמות ל"ה, ג') הוא נותן כנראה פרשנות חדשה.
 
שקר נוסף נחשף כשאמר שאביו היה אורתודוקסי כשדקות ספורות לפי זה אמר כי הרקע המשפחתי הינו מסורתי. וכאן חייבים להסכים איתי גם כל היהודים המשיחיים המכירים את אינטרטר ואת הרקע המשפחתי שלו. כך גם הוא מפרסם באתר האינטרנט של העמותה שברשותו כי הוא נצר למשפחה קונסרבטיבית.
  
כאשר דיבר אינטרטר אודות חוויותיו העל-טבעיות שהיו יותר בדרגה של הרגשות מאשר חזיונות, הבין המראיין כי כנראה היה מדובר בהתקפי "פלאשבק", היינו חוויה פתאומית של אירועים מהעבר הגורמות לחוסר שליטה מוחלט ואיבוד הקשר עם המציאות בזמן הופעתם - תופעה מוכרת אצל נרקומנים לשעבר. הסכים אינטרטר כי היה נקי מסמים לפחות כבר שנתיים לפני התרחשות האירוע והחליט להפחית מערכו הרוחני אולם בלי לוותר עליו והוסיף כי לא החוויה גרמה ממש שינוי בו אלא עוררה מעט התעניינות. שוב פעם, דבריו סותרים את הכתוב באתר האינטרנט של הקהילה בו נאמר כי הוא קיבל את האמונה בישו לאחר מספר חוויות על-טבעיות. אגב, הדגשה על חוויות רוחניות מסוג זה מתוך ניסיון להוכיח אמיתות תורתם הינה ממאפייני הכתות השונות.
 
התבטאות מגוחכת נוספת שהעלתה בי חיוך הייתה הצגת ישו כיהודי מעדות המזרח... נו? אז למה ציירים בימי הביניים מציגים אותו כפריק אשכנזי בלונדיני בעל שיער ארוך? אין ספק כי בתקופת בית שני, לא היה ייצוג של יהדות אשכנז בארץ הקודש וגם לא מחוצה לה... פשוט היא לא הייתה קיימת!
 
כהרגל המשיחיים שוב ניסה אינטרטר לטשטש בין הגבולות המבדילות בין הנצרות לבין היהדות, תוך הדגשה כי היהודים המשיחיים הינם יהודים ולא נוצרים, אמנם את התיאולוגיה המשיחית למד ב-Messiah Biblical Institute, מכון תיאולוגי נוצרי פרוטסטנטי ולא בישיבה. אף המומר ד"ר גרשון נראל, הנחשב לחוקר היהדות המשיחית, מודה כי תנועת היהודים המאמינים בישוע מהווה השלב האחרון של תנועת הרפורמה שהחלה עם מרטין לותר האנטישמי (Post-Mission and Messianic Judaism - Semantics and Reality). ניסיון לתלות אמונתם באמונה של חסידי ישוע של המאה הראשונה דוגל ברביזיוניזם היסטורי ותיאולוגי כאשר ידוע כי תורת השילוש שאינטרטר מאמין בה מאוחרת בעוד כ-300 שנה. אם אינטרטר יהודי במוצאו, הוא נוצרי באמונתו, באורח חייו ובהשקפותיו.
 
כמו כן אינטרטר משרת מגמה אנטישמית התוקפת את היהדות בצורה הנתפסת כלגיטימית לתפיסת המשיחיים, מתוך העובדה כי היהדות האולטימטיבית והמסורתית מיוצגת ע"י החרדים, אותה הוא מבקש לתקוף בעיקר כי היא סותרת ומפרקת לגורמים את תפיסת עולמו הקלוקלת, המעוותת והכל כך לא-יהודית. מהלך זה מבקש לשרת את הפעילות המיסיונרית שלו דרך נטרול התנגדויות ועל מנת למנוע לאותם המצטרפים הפוטנציאלים לבדוק באופן אובייקטיבי את טענותיו.
יצויין כסיפור מעמדם של המשיחיים כמומרים שאינם כשרים לעליה החל עם דתיים לאומיים במשרד הפנים (שר הפנים יוסף בורג, סגנית שר הפנים יהודית היבנר), ובעיקר עקב פקידה חילונית בשם בתיה כרמון שטענה לחתרנות, והסתיים עם פסקת בג"ץ לרעתם.
 
אכן, נשפוט אותך ואת חבריך על פי הערכים הקלוקלים שלך שקבלת בירושה רוחנית מהשליח פאולוס: "וָאֶהִי לַיְּהוּדִים כִּיהוּדִי לִקְנוֹת הַיְּהוּדִים..." (הראשונה אל הקורינתיים 9:20), "...בְּמִרְמָה לָכַדְתִּי אֶתְכֶם." (השנייה אל הקורינתיים 12:16)

הדפס