אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

כשהנבגד הופך לבוגד

Atoxicfaith.com הוא אתר שכתבו בתו וחתנו של המיסיונר המשיחי סטן טלצ'ין - מחבר רב המכר "משיחי" ידוע בשם 'בגידה!'.
באתר הם חושפים את פניו האמתיות כשקרן, רמאי ואכזר ומראים כי מדובר באדם הפועל בדרכי מרמה כדי לצוד יהודים ולהביאם לאמונה בישוע. הטענות האלו גם מגובות בהצגת עדויות ומסמכים...
ולדימיר איליץ', הידוע כלנין, אמר פעם כי "השקר מוצדק בהתאם למטרתו" – כך הקומוניסטים השתלטו על רוסיה, ונראה כי זו דרך הפעולה העדיפה לא פעם גם על המשיחיים בדרכם להפוך לרועים ומרצים מבוקשים.
27/03/2018
טלצ'ין במהלך ראיון טלוויזיוני
טלצ'ין במהלך ראיון טלוויזיוני

נראה שמיותר להציג לפני הקוראים את הספר "בגידה!" של סטן טלצ'ין - אחד הספרים המשיחיים המחולק ביותר במסעות הבישור ברחבי ישראל. "בגידה" הינה התחושה שחש בה טלצ'ין, סוכן ביטוח יהודי חילוני, כשבתו הבכורה, ג'ודי, סיפרה לו שהיא קבלה על עצמה את הנצרות. לפי הספר, טלצ'ין החל לחקור את הנושא בעצמו עד שהגיע לאותה מסקנה כשבמקביל גם אשתו התחילה להאמין במפתיע. לאחר שטלצ'ין שימש כפסטור בכנסייה פרוטסטנטית במרילנד מ-1980 ועד 1994, הוא פתח את ארגון הבישור שלו "Stan Telchin Ministries" (להבא STM) ובהמשך גם עבד בארגון המיסיונרי "יהודים למען ישוע" מ-2003 ועד מותו ב-2012.

האם הספר אומר את האמת? מעבר לתיקונים אסתטיים החלים בתרגומים העבריים של הספרות הנוצרית בשפה האנגלית, ישנה שאלה עמוקה על אמינות הספר והסיפור עצמו, כאשר ידוע שסטן טלצ'ין נתפס פעמים רבות בשקרים אודותיו ואודות בני משפחתו. מתברר גם כי מי שנלחם נגדו בחוזקה הוא לא ארגון יהודי חרדי, אנטי-מיסיונרי, אלא דווקא בתו הקטנה, אן, המעידה על עצמה כי היא הולכת בעקבותיו של ישוע.

אן טלצ'ין-לי ובעלה, כריס לי, השיקו את אתר האינטרנט Atoxicfaith.com* החושף מסמכים רבים הסותרים את טענות טלצ'ין האב ומגלים את פניו האמתיות.

אן שימשה כמזכירה בארגונו של אביה. בשלב מסוים היא חשפה אי סדרים חמורים מבחינה כספית והתוודעה לדיווחים שקריים שאביה שלח לרשויות המס. התברר לה כי טלצ'ין "לא ידע" להבחין בין כספי ארגון הבישור שייסד לכספו הפרטי. בעלה כריס שהבין כי אשתו עלולה להיות מעורבת בפלילים מתוקף תפקידה בארגון, העמיד את חמיו מול העובדות, אולם במקום לעשות חשבון נפש, הוא החליט לפטר את בתה, לנתק כל קשר עמה ועם בעלה, ולהפיץ ברבים כי הם שייכים לכת שטנית.

כמה חודשים לאחר מכן, הגיעו במשרד השריף במחוז מאנאטי (פלורידה) תלונות לגבי ניהול מפוקפק בתרומות של STM על ידי טלצ'ין. לאחר חקירה של רשויות המיסים, שכללה מעורבות פעילה של ה-FBI, העמותה פורקה ב-2002.

אבל כפי שהורגלנו כבר בכתבות הקודמות, הסיפור הזה הוא רק קצה החוט ברשת רחבה יותר של רמיה ושקרים: בהרצאותיו הרבות, טלצ'ין הציג את עצמו כ"רברנד" (Reverend). רברנד הוא תואר של איש דת, בדרך כלל בנצרות הפרוטסטנטית. כשנשאל על כך, התפאר כי הוא פסטור מוסמך ושקיבל את הכשרתו מכנסיית המשיח (קרייסט צ'רץ') שבוושינגטון בשנת 1979. כנסייה זו נמנית עם רשת הכנסיות של Assembly of God, אבל כשהסיפורים על מעלליו של טלצ'ין החלו להתפרסם ואנשים החלו לשאול שאלות, מנהל בכיר של הרשת הצהיר לגבי הסמכתו לכמורה של טלצ'ין, כי הוא כלל לא מופיע ברישומים של הפסטורים שהוסמכו על ידם!
בנוסף, גם אחד מזקני כנסיית המשיח, אשר חבר בה מאמצע שנות ה-70 הודיע בשנת 2003 (כשנשאל על כך) כי טלצ'ין לעולם לא הוסמך בכנסייתם.
טלצ'ין עצמו, אגב, לעולם לא הציג מסמך כלשהו המאשר את הסמכתו.

טענה נוספת של טלצ'ין הייתה שהוא למד לדוקטורט (PhD) וכך הדבר הופיע גם במספר אתרי האינטרנט שהיו מדווחים על טלצ'ין מגלם את מקב'ת בזמן לימודיוהרצאותיו בכנסיות אוונגליות השונות. לעומת זה, באתר האינטרנט של בתו, הופיע תמונה של טלצ'ין צעיר בעודו משחק במחזה הידוע של סייקשפיר בתפקיד מלך סקוטלנד מקבת' (The Tragedy of Macbeth) - כי לזה הוא הוכשר, להיות שחקן תיאטרון. אכן לטלצ'ין יש תואר B.A באומנויות מאוניברסיטת ג'ורג וושינגטון, ותואר M.A בדרמה מהאוניברסיטה הקתולית של אמריקה, אבל הוא לא למד ל-PhD, הוא לא קיבל דוקטורט מלימודיו. הדוקטורט היחיד שהיה לו, הוא תואר כבוד שהוענק לו רק בשנת 2001 מה-American Christian College and Seminary במדינת אוקלהומה. גם את תואר הכבוד הזה, טלצ'ין לא הצליח להציג כאשר נשאל על כך...

וזה הולך ומחריף.
פעם התיימר טלצ'ין לספר כי הוא שימש כחבר הנהלה בבית האבות היהודי ברוקוויל שבמרילנד, ואף נבחר באיזשהו שלב כאיש השנה שלהם. בעת הבירור לגבי נכונות טענתו זו, מרילין פלדמן שהייתה מנהלת היחסי ציבור של בית האבות ציינה כי המקום אמנם מעניק פרס שנתי אך טלצ'ין לעולם קיבל אותו. היא גם טרחה להדגיש כי היא עצמה עובדת שם משנת 1985 ולמרות שנעזרה גם במסמכי הארכיון, היא לא מצאה שום טלצ'ין שהיה אי-פעם חבר הנהלה.

בהרצאה מוקלטת שהוצגה באתר, נשמע טלצ'ין כשהוא תוקף את "המגבית היהודית המאוחדת" (UJA – United Jewish Appeal) שפעלה בארה"ב במשך עשרות שנים, לאחר שדחתה את ההשתתפות הכספית שהעביר להם כביכול בצורת צ'ק מזומן, כיוון שהוא מאמין בישוע. טענה זו נדחתה על סף על ידי הפדרציה היהודית של וושינגטון שארגנה את המגבית ואחד מדובריה אמר כי "אנחנו אף פעם לא מסרבים לתרומות על בסיס גזע או דת. זאת המדיניות של הפדרציה היהודית לקבל כל תרומה ללא קשר למוצא אתני או להשתייכות הדתית של התורם".

ובחזרה לספר עצמו. כותבת אן: "'בגידה!' מהווה מצג שווא של משפחתי ושלי. זה סיפור שאני לא מאמינה או תומכת בו. כדי שאבי ימשיך להציג את 'בגידה!' כסיפור אותנטי מול הקהלים השונים שלו, הוא צריך להנציח סיפור שאינו מדויק לחלוטין. אני מאוד מוטרדת ממה שאבי מייצג בפומבי. מפריע לי עוד יותר, שהוא עושה את זה כאישיות ציבורית המייצגת את בשורתו של ישוע המשיח"...

"הוא אינו מקיים את מה שהוא מטיף" היא ממשיכה. אם בספר, יצר טלצ'ין רושם שהוא בנה משפחה מלוכדת עם אב תומך ואוהב, המציאות מוכיחה את ההיפך. "בעשורים האחרונים, הבית שלנו מעולם לא היה בית ששררה בו שלום. זה היה בית עם הרבה כעס וצעקות איומות. האווירה הייתה כל כך רעה עד שסוף סוף, בשנה האחרונה של חייה, דרשה אמי כי אבא ילך לקבל ייעוץ מקצועי. הוא נענה בחיוב - ואף השתמש בכספי תרומות של STM כדי לשלם על זה".

סילוף האמת אינו זר גם למשיחיים עצמם, והם עושים זאת היטב גם בכל הנוגע לזהותו של טלצ'ין, אשר ראה את עצמו נוצרי לכל דבר ולא "יהודי משיחי" כמו שהם מנסים להציגו. נושא זה צורם שבעתיים כאשר ספרו השני של טלצ'ין קרוי "יהדות משיחית אינה נצרות". כל מטרתו של הספר היא להודיע ל"אחים באמונה" התומכים כלכלית בקהילות משיחיות, כי הם סוטים מהאמונה האמתית והטהורה, כפי שמתוארת בברית החדשה.

זאת ועוד. לדעתו של טלצ'ין בספר, אין כל סיבה להנהיג בקהילות המשיחיות כל דבר המושרש בתרבות היהדות (הלקוחים מחז"ל), והוא מבקש מהמשיחיים להיות נוצרים טובים ומושלמים. לדעתו, לא צריך הצגות עם כיפות וטליתות, אין צורך במזוזה או בכשרות וגם אין עניין לחגוג את חנוכה ופורים או לקרוא בספר תורה... במילים פשוטות יותר אומר טלצ'ין: היהדות המשיחית אינה מאת אלוקים!

ספרו גרם לזעזוע בקרב הקהילות היהודיות המשיחיות מארה"ב וישנם שקראו להחרים את הספר. חוסר תוקף בתגובתו של דייויד בריקנר, יו"ר "יהודים למען ישוע" – ארגון בו היה מועסק טלצ'ין בזמן שהוציא את הספר – גרמה לגל של תגובות חריפות אף נגדו.

באותם ימים, מיכאל וולף, שהיה חבר בוועדת ההנהלה של ה-MJAA, וצ'רלס קלוג, נשיא הארגון, יצאו נגד הספר ונגד חוסר התגובה של בריקנר. הם האשימו את הספר בהריסת הגשרים שנבנו עם האחים הגויים המשיחיים (כלומר עם הנוצרים האוונגליים) ובגרימת פירוד ומחלוקות.

גם ראס רזניק, מנכ"ל איגוד הקהילות היהודיות המשיחיות (UMJC), יצא נגד הספר והביע חשש כי הוא יפגע ביחסים עם כנסיות שונות.

מיותר לציין כי טלצ'ין לא לבד. ברוך מעוז, ממייסדי קהילת חסד ואמת הוציא בעקבותיו ספר ביקורתי מאוד (עם הקדמה של טלצ'ין), וגם לואיס גולדברג המנוח הוציא סדרה של מאמרים לא מחמיאים שקטלו את היהדות המשיחית.

אף ד"ר מייקל בראון תמך: "סטן (טלצ'ין) מעלה נקודות שניסיתי להעלות במהלך השנים, על התערובות הזרות (קרי מנהגים יהודים) בתוך התנועה המשיחית, ואת השטחיות בתוך התנועה, ואני עצמי מעולם לא חשתי בנוח עם התואר של 'רב משיחי' מסיבות דומות"...
אולם לעומת טלצ'ין, בראון מאמין כי התנועה היא מהלך אלוקי, למרות הבעיות הרבות שיש לתקנן. ניתן אף לומר כי גישתו של בראון דומה לקביעתו של פרופ' מיכאל וישוגרוד, מומחה לפילוסופיית הדתות ותיאולוג, שאמר: "הגויים המקדמים את היהדות המשיחית, מאפשרים ליהודים להישאר במרחק מהנצרות הגויית, תוך כדי שמירה על תרבות היהודית, כדרך להקל את המעבר הפסיכולוגי לאמונתם החדשה, ומבלי להרגיש אשמים בעזיבתם עם נרדף".

"בגידה!" היא התחושה שצריך להרגיש כל משיחי כשמציגים לו את פניו האמתיות של סטן טלצ'ין - הנוכל כמשיחי.
"בגידה!" היא התחושה שצריך להרגיש כל משיחי שדוחפים לו סיפורים שקריים אחד לאחר השני כמו האגדה השקרית על משפחת טלצ'ין.
"בגידה" היא התחושה שגם אנחנו מרגישים כשאתם מצטרפים לתנועה מלאת בוז כלפי המורשת היהודית שלנו.*האתר של בתו של טלצ'ין אינו קיים יותר, אולם ניתן לצפות בחומר הרב בארכיון של הרשת:

 https://web.archive.org/web/20111208184421/http://www.atoxicfaith.com:80/p2.html

הדפס