אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

מי הם היהודים המשיחיים?

יהודים או נוצרים? אזרחים טובים או לא? מי תומך בהם? מי מנהיג אותם? מה מקור אמונתם?
בשנת 1999, יצא לאור ספר בשם “Facts& Myths”, "עובדות ואגדות - אודות קהילות משיחיות בישראל", ובו פורסים הנוצרים ק.ק. הנסן, ובודיל סקוט (אשת הכומר הלותרני של הקהילה הדנית בירושלים) את סיפורם ואת משנתם של הקהילות המשיחיות וראשיהם. פירוט ודיוק הדברים שנקלטו לרוב מפיהם של ראשי הקהילות עצמם שופכים הרבה אור על טבען של הקהילות, מנהיגיהן, חבריהן ואמונתם.

כך כתב אלעזר ברנדט, ששימש כראש קהילה בסן דיאגו שבארה"ב בעבר, ולאחר מכן כמזכ"ל המדרשה המשיחית בירושלים, על נתונים שפורסמו בספר "עובדות ואגדות - אודות הקהילות המשיחיות בישראל:
 
"כמה אנחנו יכולים לטעון שאנחנו יהודים כאשר כה רבים מאיתנו נפגשים במבנים השייכים לכנסיות, כאשר ראשי הקהילות למדו, הוסמכו וממומנים על-ידי גופים נוצריים, וכאשר כ-39 אחוז מחברינו אינם יהודים (עמ' 70)? וכשמתחשבים ש-61% היהודים הינם יהודים אך ורק לפי ההגדרה הרופפת של חוק השבות, לפיה אם אחד הסבים יהודי גם נכדו נחשב ליהודי?
 
"הגדרתנו העצמית נמצאת כמעט לגמרי במסגרת נוצרית. כשהם נשאלים אודות אמונתם ומנהגיהם, כמעט כל ראשי הקהילות משתמשים במונחים נוצריים.
 
איזה יהודי או ישראלי, דתי או לא, היה מגדיר את עצמו או הקבוצה אליה הוא שייך 'אוונגליסטית... עם טעם יהודי', 'כנסייה עצמאית וכריזמטית', 'בפטיסט לא כריזמטי', 'לותרני', 'מודרך על-ידי רוח הקודש לפי תנועת טורונטו'?
 
"האם אנחנו מודעים לפחדים הגרועים ביותר של מבקרינו, שנגרמים מכך שאנחנו עוטים כמה קישוטים יהודים, כדי להעביר יהודים הנמצאים בשולי החברה לצורה חדשה של נצרות?"
 
הדברים הללו הם תרגום מדויק מאנגלית מתוך ביקורת נוקבת שכתב אלעזר ברנדט. אולם הוא שכח משום מה לציין פרטים רבים נוספים שנדאג לפרוס לפניכם:

א. מי הם - באמת - היהודים המשיחיים?

אותו ספר חושף כי כחמישית מראשי הקהילות הינם נוכרים!!
כאן עולה תמיהה רבתי: כיצד יתכן שקהילות המתיימרות להיות "יהודיות" משיחיות, מונהגות על ידי גויים?? מעולם לא ראינו קהילה יהודית – שתהיה אורתודוקסית, קונסרבטיבית, רפורמית או רקונסטרוקטיבית - שמנהיגה לא יהיה יהודי!! למרות זאת מצוינים בספר כעשרים ראשי קהילות כאינם יהודים. ואם כן, הבה נבדוק מי הם ומה הם, ומה הקשר בינם לבין היהודים המשיחיים? המכנה המשותף שלהם, הינו ללא ספק המשנה שאותם ראשי קהילות שואבים מכנסיות אוונגליסטיות שונות, כפי שמוכיח הספר וכפי שנראה בהמשך. [דוגמאות של ראשי קהילות לא יהודים: ראש קהילת פניאל (טבריה), ראש קהילת המעיין (כפר סבא), ראש קהילת בית אליהו (חיפה), ראש הקהילה באילת, ראש הקהילה במודיעין, ראש הקהילה בערד, וכו'...- יצוין כי לא מדובר בקהילות של רוסים]

חלקים מן התשובה נמצאים גם בברית החדשה אשר אותם ראשי הקהילות מאמינים בה: התבטלה המחיצה בין היהודים לבין הגויים באמונה במשיח (אל האפסיים 2:11-14). ואין כבר -לכאורה- כל הבדל בין יהודי לגוי... כנראה שהדבר מהווה להתנהגותם של כמה ראשי הקהילות הנשואים לנשים גויות [דוגמאות של ראשי קהילות נשואים לגויות: ראש קהילת נתיביה (ירושלים), ראש קהילת שמן ששון (ירושלים), ראש קהילת ה' רועי (תל-אביב), ראש קהילת קול ישוע (ת"א), ראש הקהילה הצרפתית באשדוד, וכו'... וגם מוטי ואיתן הידועים]

מדוע משכנן של קהילות משיחיות רבות נמצא בתוך כנסיות נוצריות או בשטח השייך לכנסיות (כנסיות נורבגיות, לותרניות, בפטיסטיות, סקוטיות...)? [לדוגמא: מלך המלכים (PAOC), קול במדבר (כנסיית ס. פאול - אנגליקנית), השה על הר ציון ובית עמנואל (ITAC), כוכב השחר (הכנסייה הסקוטית), נחלת ישוע (C&MA), א-ל רועי (כנסייה בפטיסטית) וכו'...]

ומי הכשיר את אותם מנהיגים משיחיים? האם היהדות המשיחית נלמדת במוסדות יהודיים? האם באמת היהודים המשיחיים מלמדים את משנתם אך ורק מן התנ"ך והברית החדשה בפשטות? מתברר שלא! מרבית ראשי הקהילות עברו הכשרה תיאולוגית בבתי ספר וסמינרים נוצריים. [וביניהם: מנו קלישר (בית גאולה) למד בניו ג'רזי שבארה"ב ב-Friends of Israel Gospel Ministry's Bible College; אבי מזרחי (ה' רועי) הוכשר על ידי Christ for the Nations Bible College בדאלאס שבטקסס (ארה"ב); איתן שישקוף (אוהלי רחמים) מדופלם מ-Messiah Bible Institute מוושינגטון (ארה"ב); ברוך מעוז (חסד ואמת) הוסמך ב-World Wide Mission Training Institute בגלאזגו שבסקוטלנד..]
ואם כן צפה שוב השאלה: למה להתעקש ולהמשיך לשקר בעזות כי אין המדובר בנצרות?

מי תומך באותן קהילות? האם הן נתמכות ע"י המועצה הדתית? הסוכנות היהודית, הג'וינט או הבני ברית? ממש לא! הקהילות ה"יהודיות" משיחיות מקבלים מימון אך מארגונים נוצריים בעיקר מחו"ל…
מדוע רק הנוצרים תומכים במשיחיים? כי הם בני אמונתם – קרי האמונה הנוצרית!

למרות זאת עדיין ימשיכו היהודים המשיחיים לספר לנו היהודים המשיחיים כי הם לא נוצרים, וכי הם זרם המבקש לגיטימיות ביהדות... אבל, שפתם החלקלק שונה כאשר הם צריכים לגייס כספם בקרב  ה'אחים הנוצרים'. שם, מספרים להם היהודים המשיחיים כי הם נוצרים ישראלים!! כך למשל פונה קהילה "יהודית" משיחית מראשון לציון לתורמים הנוצרים הפוטנציאלים בשפה האנגלית:

 “Grace And Truth Christian Congregation was founded in 1976 by a group of Israeli Christian… The Church also serves students…"

תרגום: "הקהילה הנוצרית חסד ואמת נוסדה ב-1976 ע"י קבוצת ישראלים נוצריים... הכנסייה משרתת גם סטודנטים..."

גם בקהילת ירושלים/בית גאולה כשהוציאו חוברת המיועדת לגיוס כספים בחו"ל, ראש הקהילה היהודי משיחי הפך לפסטור של כנסייה מקומית ושם מוסבר כי מחלקים ספרות נוצרית לכל דורש.

יצוין כי רבים מראשי הקהילות מתפקידים רשמית כמיסיונרים עבור כנסיות נוצריות מחו"ל. (ראה בקישור זה)

לאור כל זאת, ברור כי הם אינם יכולים לטעון להיותם יהודים טובים או מייצגים זרם לגיטימי ביהדות אלא כהגדרת פרופ' ישעיהו לייבוביץ: "הם משומדים!" היהדות על מגוון פלגיה דוחה בשעט נפש את הכלאיים של יהדות ו"משיחיות", וכך גם מוסדות המדינה דוחים על סף טיעון שעטנזי זה ולא רואים בהם יהודים כשרים. האם הם נוצרים טובים? זו שאלה שעל הנוצרים לדון בה. אגב, ישנם כבר מספר לא מבוטל של כנסיות שמסתייגים מהם ומצביעים על כך כי הם מרמים את הציבור.

ב. אזרחים למופת, האומנם?

כאשר יהודים משיחיים מופיעים בתקשורת, או באתרי האינטרנט המזוהים עם הכת, טוענים הם כי הם אזרחים טובים: "אנחנו משרתים בצה"ל, משלמים מסים, ושומרים על החוק." כך נוהגים רבים מן העדה הדרוזית ובדואים רבים, שמהווים דוגמא של אזרחים למופת אך אינם טוענים שזה הופך אותם ליהודים טובים, כי יהודים הם לא!
עובדתית, רבים מן היהודים המשיחיים אינם יכולים לטעון להיותם אזרחים שומרי חוק כאשר מספר לא מועט מביניהם עברו על החוק בעצם עלייתם ארצה בניגוד לחוק, שאינו מאפשר ליהודי שהמיר את דתו לעלות ארצה מכח חוק השבות (מביניהם גם ראשי קהילות, כדוגמת ראש קהילת קול ה' קורא, ראש קהילת אהבת ישוע, ראש קהילת הכרמל...וכו').

הבטחת תמורה עבור המרת דת והמרת דתו של קטין אסורים עפ"י החוק, ומצאנו בקלות מספר משיחיים שעברו על חוק זה. (כפי שדיווחו, לדוגמא, בחדשות HOT על מועדון הג'אם או בתחקיר "הצופן המשיחי" בידיעות אחרונות).

מספר משיחיים נתפסו מנצלים את מסגרת השירות הצבאי להטיף לאמונתם, בניגוד לפקודות, דבר שאף הביא להוצאת חלקם משירות פעיל (למשל: ארי סורקו-רם, ראש קהילת תפארת ישוע). בנוסף לכך לפי האמונה המשיחית יש לדעת שישוע הינו המפתח היחיד לכניסה לגן עדן ("וַיֹּאמֶר אֵלָיו יֵשׁוּעַ אָנֹכִי הַדֶּרֶךְ וְהָאֱמֶת וְהַחַיִּים לֹא־יָבֹא אִישׁ אֶל־הָאָב בִּלְתִּי עַל־יָדִי׃" יוחנן 14,6) כך שאם יהודי ימות ח"ו על משמר המולדת אין לו (לפי אמונה המשיחית) חלק לעולם הבא אם הוא לא היה משיחי.

סוגיה נוספת מעניינת ומסובכת בקהילות משיחיות הינה סוגיית הגיור של גויים החברים בקהילות משיחיות השואפים להיות יהודים משיחיים. כמה שזה נשמע הזוי, ישנם גויים משיחיים המשקרים במצח נחושה לממסד הרבנות הראשית, על מנת להתגייר. גיור זה יאפשר להם לערוך חופה עם בן הזוג היהודי משיחי, או לקבל אזרחות ישראלית. הם מסתירים בפני הרבנים את היותם מאמינים משיחיים בידיעה ברורה שהיהדות אינה מקבלת כלל את ישוע. [כך עשה ראש קהילה בישוב אדם, אשת ראש קהילת קשת נצחון (כבר לא קיימת), אשת מנהל קריסטל פורום, אשת ראש קהילת תפארת ישוע, וכו'...].
ישנם משיחים שאינם מסכימים עם הרמאות הזאת וכבר התריע בעבר וורן גרהם, בהרצאה הדן בנושא של גיורם של משיחיים: "על המשיחים שהתגיירו בעבר להודות בטעות, ולהודיע על כך לרבנות ולשאת בתוצאות". (זאת הברית, דצמבר 1993). מהרבנות הראשית נמסר כי עד כה (כמעט שתי עשורים) אפילו לא "גר" משיחי אחד "חזר בתשובה", אלא ידוע שהתופעה אף נמשכת!

בנוסף לקופת השרצים הנ"ל, ישנם גם ראשי קהילות ובכירים משיחיים אחרים שנתפסו בעוון ביצוע עבירות פליליות חמורות יותר. למשל ניתן למנות את מרדכי נחמנוביץ, ראש קהילת "מנחמי ישראל" שנעצר בידי משטרת ישראל על אונס קטינה, (עיתון ירושלים 14/3/03; כל העיר 14/3/03), או מחבר הספרים דוד שטרן שנחקר על מעשים מגונים בבוגרים צעירים... וכו'.

 

"מאמינים משיחיים לא שונים מנוצרים בפטיסטים או אבנגליסטים אחרים"
גרג קינגרי, לשעבר מנהל הוועידה הבפטיסטים בישראל
(ג'רוזלם פוסט, 28-03-03) 

"רוב הקהילות המשיחיות בארץ הינן כמו כנסיות פרוטסטנטיות"
(Israel Today, dec. 2003, p. 20)

"יש קשר בין ממון לתיאולוגיה בגלל התלות של יהודים משיחיים בכספי תרומות של כנסיות וארגוני מיסיון".
גרשון נראל מראשי הקהילה ביד השמונה – מגזין כיוון מס' 72

הדפס