אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

מהדורה מיוחדת!

מסיונר ועיתונאי 'משיחי' חוזר הביתה!
מבוכה במערכת העיתון המשיחי 'The Messianic Times' כשהמו"ל של העיתון הודיע במפתיע שלאחר התלבטויות מרובות ומחקר רציני ומעמיק בכתובים, החליט לעזוב את האמונה המשיחית ולשוב לחיקה החמים של היהדות האמיתית.

זה היה בקיץ 1996, ביום שמש יפה, ג'ורג' בלוני יוצא מן הבניין בו התקיים כנס משיחי ענק, 'משיח 96' בכדי לנשום אוויר צח ולשוטט בין דוכני הארגונים המציגים את פועלם. פתאום הוא מבחין בביתן ממנו מתעלמים אחיו לאמונה - קרי "היהודים המשיחיים" והנוצרים האוונגליסטים לסוגיהם. הביתן שייך לארגון 'יהודים למען יהדות' ברשותו של בן ציון קרביץ, ארגון אנטי-מיסיונרי המתנגד לכל מה שהכינוס 'משיח 96' מייצג ומנסה לקדם.

כשבלוני, מוציא לאור של העיתון "המשיחי" 'The Messianic Times', הידוע והנפוץ ביותר במדינה ומחוצה לה, ניגש יחד עם רעיתו לביתן, הוא חשב לעצמו: "אני הולך להוכיח לאיש הזה כי ישוע הינו המשיח לו הוא מצפה". למארק פאווארס, אז מנכ"ל 'יהודים למען יהדות', היית מחשבה דומה בסגנונה אמנם שונה במהותה. הוא שאף לגלות לעומד מולו את האמת המסתתרת מאחורי התנועה המשיחית.

אותה פגישה ראשונה גרמה לשרשרת של פגישות שהובילו להשבה של רבים ליהדות המקורית, הותירה את התנועה המשיחית בהלם, וגרמה לתביעה בגין אפליה על רקע דתי כשהעיתון בעל זיקה מיסיונרית החליט לפטר שניים מעובדיו מכיוון שלא האמינו בדרך המתאימה להנהלת העיתון.

מיד כשהחל בלוני לשפוך את שיחו באוזני פאווארס, הבין פאווארס כי הוא עומד מול מטיף בעל לשון חדה וחלקלק, מיומן היטב לעבודה מיסיונרית, המשליך באלגנטיות פסוקים מן המקרא להדגיש ולהוכיח צדקות אמונתו המשיחית. למרות זאת לא היסס פאווארס לענות לו, והוויכוח התחיל. עומק ידיעותיו המקראיות והתלמודיות של פאווארס עוררה שאלות רבות אצל בלוני בנוגע לגיבושם של כתבי הקודש, להתפתחותה של האמונה המשיחית מבחינה היסטורית ותיאולוגית, ובענייני אמונה בכלל. היו אלו שאלות שפאווארס היה רגיל לשמוע מיהודים נבוכים רבים המושפעים מהמיסיונרים המשיחיים והנוצרים למיניהם והוא ידע להשיב בטוב טעם עליהן.

השיחה התמשכה לערך כשלש שעות, ובתומה החליפו השניים עלונים וספרות. "עוד נפגש", הבטיח בלוני לפאווארס כשהם נפרדו. ואכן, כמה ימים לאחר מכן, בלוני חזר לביתן. פאווארס לא הפקיר את מקומו ועמד שם בניסיון להחזיר בני עמו לחיים יהודיים שורשיים ונורמטיביים.

"אוקיי, חזרתי", אמר בלוני.

"כן, אני רואה", השיב לו פאווארס.

"לא, לא, אתה לא מבין", הדגיש בלוני, "חזרתי!".

מה שהמו"ל של ה'מסיאניק טיימס' התכוון לומר, היה כי בימים הבודדים והמעטים שעברו מאז פגישתם, החליט לחזור ליהדות - אותה בעצם אף פעם לא הכיר.

שורשים מעורבבים

כפי שהוא עצמו מסביר, הרקע הדתי של משפחתו הינו לא מעט מסובך. הוא גדל וחונך כקתולי, בן לאב איטלקי ולאם פולניה. בני משפחתה של אימו הינם יהודים מתבוללים שהפכו לנוצרים קתולים תרם עזבו את פולין ב-1930. בלוני עדיין מנסה להבין מה הן הסיבות שגרמו למשפחתו להמיר את דתם; האם התנצרו מתוך אמונה בדרכה של הכנסייה, האם הם עזבו את יהדותם כביכול מסיבה ביטחונית - מפחד הרוח האנטישמית הגבית באותם הימים, או מסיבות חברתיות אחרות? המעבר שלו ליהדות אינו מהווה המהפך הראשון בחייו. כבר בגיל צעיר, כנער בן 12, הוא עזב את הכנסייה הקתולית עבור הכנסייה הבפטיסטית, דרך האדוונטיסטים שומרי שבת וניסיון אחרון ביהדות המשיחית.

"תרמנו כספים רבים לענייני צדקה הקשורים להפצת הבשורה. עד שפעם, אף תרמנו סכום מכובד בן שבע ספרות", הוא מספר. סכומים אותם תרם זיכו אותו בתואר 'תורם עיקרי' על-ידי המטיף פט רוברטסון בתוכניתו הטלוויזיוני ''מועדון 700'. וזה במהלך ראיון עמו בערוץ הטלוויזיה השייך למטיף האאונגלסטי, באולפני 'מועדון 700', שקיבל בלוני את הטעימה הראשונה על ה"יהדות המשיחית" – טעימה שפתחה את התיאבון שלו לשלב את אמונתו הנוצרית יחד עם שורשי אמו היהודייה.

בתחילת 1996, הגיעה הזדמנות פז כאשר זאב איזקס, בעל ומייסד ה-'מסיאניק טיימס', הציע לו להיות המו"ל של העיתון על מנת להוביל אותו קדימה ולזנק את מכירותיו. מעורבותו של אייזקס לפעילות מיסיונרית בקרב האוכלוסייה היהודית גרמה לו בעיות רבות בעבר, והסתיים בניסיון כושל להגר לישראל. כיום, היחסים המתוחים בין איזקס לבין הקהילה היהודית המהווים רק פרק נוסף בחייו, הובילו אותו לאבד את העיתון ולהסתבך עם רשויות החוק.

כשבלוני לקח לידיו את ניהול העיתון, הוא קיווה למצוא תשובות למספר שאלות שהיו מטרידות אותו. "היו לי שאלות רבות על אופי הפרשנות המשיחית על הברית החדשה", כך מסר בשיחת טלפון ממשרדו ב'האגרסטון', במדינת מרילנד (ארה"ב). "כשעבדתי עבור ה'מסיאניק טיימס', מיטב מלומדי המקרא עמדו לרשותי, אולם תשובות שקיבלתי מהם ממש לא היו מספקות."

השינוי שעבר כשהחל לחזור לחיק היהדות האוטנטית לא שימח במיוחד את עמיתיו לעבודה לשעבר. במכתב המיועד לגייס כספים עבור ה'מסיאניק טיימס' (נובמבר 1996), כתב העורך: "לעולם לא שערנו כי באחד הימים יעזוב מנהל העסקים שלנו, חבר צוות נאמן בקהילתנו, את האמונה לאחר ששכנעו אותו אנשי 'יהודים למען יהדות'. הם הצליחו, וצערנו רב ומעל לכל דמיון."

הצער כנראה נרפא מהר ומיד לאחר החלטתו של בלוני לחזור ליהדות ושל אשתו להתגייר, פוטרו שניהם מצוות ה'מסיאניק טיימס'. אולם, כתוצאה מפיטורם, עלה איזקס על מוקש. העיתון הנמצא בבעלותו נרשם כחברה למטרות רווח – ולא כעמותה דתית ללא מטרות רווח!!! וכתוצאה מכך, מואשם איזקס באפליה על רקע דתי ועל שרצה לכפות את הדת שלו על עובדיו.

כשמערכת 'Forward' ניסתה לקבל תגובה ממערכת ה'מסיאניק טיימס', נענתה בסירוב על ידי פיי וויקס מצוות העיתון, ומר איזקס לא חזר להודעות הנשנות שהשאירו עבורו לבקשת תגובה.

הזוג בלוני, המתגוררים במדינת מרילנד שבארה"ב, מעונינים להצטרף לקהילה יהודית אורטודוקסית, אולי לאזור מגוריו של מארק פאווארס בהאריסבורג, שבמדינת פנסילבניה, עמו התיידד.

הסיפור פורסם בשפה האנגלית בעיתון 'Forward' בתאריך 27/12/1996

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
36 מדרגים
הדפס