אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

הרב המשיחי המזויף

בין כל הזרמים השונים שביהדות המשיחית, ישנו גם זרם של שומרי תורה ומצוות - ממש כמו חרדים.
אולם בסיפור הבא, מדובר במשיחי שלמרות ששמר מצוות, אינו יהודי כלל (ויש רבים כאלה). הוא גם לא לבד.
והם משקרים לדתיים הסובבים אותם וכמובן למוסדות של המדינה כשהם עולים ארצה עם מסמכים שהושגו במרמה.
18/01/2022

לפני מספר שנים יצא ספר על התיאולוגיה המשיחית.
על כל שאלה על אורח חייהם של המשיחיים ועל אמונתם, היו כ-10 תשובות שונות. כי, בניגוד לתועמלנים המשיחיים שלקחו פטרונות על היהדות המשיחית ומנסים לעשות מצג שווא כאילו יש בה רק דרך אחת, יש באמת סוגים שונים ומשונים של יהודים משיחיים.

כמה הם שונים אחד מהשני? ובכן, הם אינם מסכימים בפרטים עקרוניים ועיקריים על יסודי האמונה. ביניהם אגב, ישנם גם השומרים על אורח חיים יהודי אורתודוקסי ומקיימים מצוות בדיוק כפי שיהודים אורתודוקסים מקיימים, לפי ההלכה.

תת-הזן של המשיחיים החיים כאורתודוקסים הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות, ואחד מהם הוא "מיכאל צדוק אלכהן". העובדה שהוא עצמו גוי גמור לא מפריעה לו להיות "יהודי" משיחי שהרי רועי קהילות רבים בישראל של "היהודים המשיחיים" הינם גוים גמורים. שמו האמתי הוא מייקל אלק (שם משפחה שמקורו אצל אינדיאנים מצפון אמריקה). אשתו, אמנדה, אף היא גויה, שותפה לדרכו העקלקלה, ועם מסמכים מזויפים ואגדות אורבניות בידיהם הם הצליחו לעלות ארצה.

כאן, בישראל, תוך הצגת זהות וחזות בדויה למד אלק להיות מוהל והשתלב בקהילה החרדית בעיר הבירה ירושלים. בני הזוג שסיפורם היה יכול למלא פרק בתוכניתו של חיים אתגר, "המתחזים" חינכו את ילדיהם במוסדות חרדיים ותוך שמירה על סודם הכמוס כי הם משתייכים לאחד הזרמים של "היהודים המשיחיים"...

למרות שסיפורם התפרסם רק בשנה האחרונה, העלילה הפיקנטית הזו החלה כבר לפני מספר שנים, ב-2015. באותה תקופה למד אלק בכולל "נהר שלום" של הרב המקובל בניהו שמואלי. אין לי מושג כיצד התעורר החשד לגביו, אולם, בכולל ראו לנכון לערב את הארגון החרדי "לב לאחים".

אנשי הארגון חפרו בעברו ומצאו עליו חומרים שונים, ביניהם גם הקלטה של תכנית טלוויזיונית מערוץ נוצרי בארה"ב שבו "הרב אלכהן" משבח את ישוע. בכולל החליטו לסלק את אלק שבינתיים הוחזק עדיין ליהודי שהמיר את דתו לנצרות, וזאת על אף שהוא טען שמדובר בסיפור מצער מן העבר וכי הוא חזר בינתיים בתשובה.

ככ

"הרב" המשיחי בתוכנית הטלוויזיה  

הרב גדעון הולנד הכיר את אלק בכולל, או ליתר דיוק חשב שהוא מכיר אותו. אלק שפך את ליבו אצל הרב תוך כדי שהוא "מוכר" לו ביוגרפיה משופרת...

לפי קורות חייו החדשים, אלק היה ילד שגדל בבית הרוס, אימו התנצרה ותמיד ניסתה להשפיע עליו וכתוצאה מכך יש לו בעיות רגשיות ואף נפשיות. הוא סיפר שבשלב מסוים אימו הצליחה להשפיע עליו להתנצר ובעקבות זאת אף כתב ספר בנושא כ-20 שנה מוקדם יותר.

עם הזמן התעמק אלק בתיאולוגיה משיחית והגיע למסקנה שהיא אינה נכונה. הוא חזר בתשובה, התחתן, עלה ארצה ולפני מספר שנים כשצצו אצלו בעיות כלכליות חמורות, חבר "מן העבר" הציע לו לגייס כספים אצל נוצרים תוך שהוא יציג את עצמו כרב משיחי. הדוחק הכלכלי שכנע את אלק לעשות זאת וכך הגיע לתוכנית משיחית בטלוויזיה, אבל לדבריו "אני לא באמת מאמין בישוע וכל השטויות האלה"...

לטענת הרב, המצב הנפשי של אלק המשיך להתדרדר כיוון שהוא מאוד הצטער על המשחק שעשה. החבר מן העבר רצה שאלק ימשיך להופיע בחוגים נוצרים ותוכניות שוניות אולם מול סירובו של אלק, החבר התנקם ושלח את הקלטת לארגון "לב לאחים".
אין מה להגיד, אומנות השקר תמיד הייתה מקצוע של מיסיונרים.

בסוף שנת 2015, ארגון יד לאחים נכנס לתמונה ובניסיון להציל את עורו, נפגש אלק עם פעיל הארגון במשרדיהם בירושלים. את הפעיל החפץ בעילום שם, מנסה אלק להרשים ולשכנע בכנותו, ביושרו ובחזרתו בתשובה, וכהוכחה הוא מוסר לו פרטים על קהילה של יהודים משיחיים השומרים תורה ומצוות, "קהילת נשובה" בניהולו של סגן הפסטור לשעבר של השלוחה של הכנסייה הפנטקוסטלית של קנדה בירושלים, הידועה כ"קהילת מלך המלכים". הבעיה שהפעיל של יד לאחים - שהיה בקי כמובן היטב בתוככי מה שקורה בקהילות המשיחיות בישראל - שם לב שהחיבור של אלק לקהילת נשובה אינו משתלב עם הגרסה שמסר לרב הולנד על פיה חתך לפני שנים עם האמונה המשיחית ושנסיעתו לחו"ל והשתתפותו בתוכנית הטלוויזיונית היו לצרכים כלכליים בלבד...

הפעיל של יד לאחים לא הסכים לטהר את שמו של אלק אבל הצליח לעשות אצלו רושם כי הוא רוצה לסייע לו. כחודשיים לאחר מכן, בפברואר 2016, בניסיון נואש לטהר את שמו בשכונה שהוא דר בה, אלק מחזר שוב אחרי הפעיל מיד לאחים ושוב מביא לו מידע שלכאורה אמור להוכיח את כשרותו. אלק שולח דואר אלקטרוני המוסר מידע אודות "רבנים" משיחיים שמתכננים לעלות לישראל: Stuart Dauermann ו-Andrew Sparks – שניים שקשורים לרועי הקהילה של נשובה. בנוסף הוא מוסר פרטים על משיחיים מסיאטל שבארה"ב. הפעיל לא מתרשם וחושף בפניו שהוא יודע על קשריו עם משיחיים מקומיים, אולם אלק אינו מתבלבל ומחליט להביא את כל המידע שברשותו על חבריו לארגון יד לאחים, העיקר לטהר את שמו. כל האמצעים היו כשרים בעיניו על מנת לקבל תמיכה פומבית מהארגון הידוע במאבקו העיקש נגד כתות מיסיונריות. לצערו, המאמצים לא סייעו לו ובארגון התעקשו להאמין שהוא יהודי כשר.

בשלב מסוים, אלק החל להיות מדריך במועדון של גּ'וּ גּ'יטְסוּ (אומנות לחימה ברזילאית) בירושלים. התפקיד החדש ממשיך לעורר חשדות כלפי אלק מכיוון שאותו מועדון בבעלות של יהודי משיחי.

בתחילת שנת 2020, שוב צף הנושא ואז מתבררים פרטים נוספים: מיכאל אלכהן החל לעבוד כסופר סת"ם על מנת להיטמע כמה שיותר בציבור האורתודוקסי.

והדובדבן שעל הקצפת, עיתונאים תחקירנים של The Jewish Chronicle הבריטי הצליחו לראיין את אמו של אלק, פטריסיה באריק, גויה שנולדה למשפחה נוצרית מטודיסטית, ללא כל זיקה ושורש יהודי, והיא מתקשה להבין את דרכו של בנה שרימה ופגע בכל כך הרבה יהודים. מתברר שגם אביו אינו יהודי אלא נוצרי שנולד למשפחה של מנוניטים, ועל קברו מתנוסס צלב קטן כאות לאמונתו אליה הזדהה בחייו.

 

אמו של אלק וקבר אביו 

חברים קרובים של הזוג אלק, הם ג'ף וקאילה אידלמן, עוד משפחה משיחית בחזות דתית שומרת מצוות שעלתה לארץ ממדינת וושינגטון שבארה"ב. הם התגוררו במעלה אדומים ולאחרונה בבית שמש. אמנדה אלק הציגה מספר פעמים את ג'ף כבן דוד שלה – דבר שהתברר כשקר נוסף שלה. לאחר חשיפתו של אלק, ג'ף ניסה לטעון שהוא חוזר בתשובה אמריקאי ושלעולם לא היה קשור לנצרות, אולם כשהרגיש ששקריו עומדים להיחשף, הוא ארז את חפציו וברח חזרה לארצות הברית.

הזוג אידלמן

טימות'י (טים) ליין ואנה בוקלס, גם הם משיחיים שומרי מצוות. טים אינו יהודי, לעומת אשתו, אנה, במקור מישל ווליאמסון, שהיא בת לזוג שהתגייר. שניהם התחתנו על ידי "הרב" מיכאל אלכהן כשטקס החופה התבצע בקהילה משיחית "בית השופר" בעיר טקווילה שבמדינת וושינגטון.

מייקל אלק בתפקיד של רב, מחתן את הזוג בוקלס
(בעיגול: ג'ף אידלמן) 

טים נמנה על מייסדי הקהילה המשיחית "צמח דוד" בעיר אוורסט (וושינגטון), ועובד עבור ארגון משיחי שומר תורה ומצוות בשם "ביכורי ציון", והוא מנהל את הסניף שלו בירושלים. אנה, חברה בעמותה המפעילה את אותו ארגון בבירה. בני הזוג התגוררו בשכונת גבעת מרדכי ושם התחנכו ילדיהם במוסדות דתיים. לאחר חשיפתם, נמלטו גם הם בחזרה לארה"ב.

הדפס