אודות יהודים משיחיים,הברית החדשה,וישוע המשיח.

"ווייב קפה" מוליך שולל מוסיקאים יהודים

לאחר פנייתו של כתב ערוץ 7 ישי פליישר לארגון "ג'ואיש ישראל" בדבר שני מוזיקאים יהודים שהופיעו בשוגג בהופעה חיה במקום מיסיונרי הנושא את השם התמים "ווייב קפה" (Wave Café), הובטח לצדדים הנוגעים בדבר לבדוק את הנושא לעומק ולהלן ממצאינו.
27/06/2011
המודעה התמימה שמשכה את המוסיקאים למועדון המיסיונרי
המודעה התמימה שמשכה את המוסיקאים למועדון המיסיונרי

"ווייב קפה" נמצא באזור התעשייה בתלפיות, אזור בילויים ירושלמי פופולארי. הקפה אינו מציין - לא במקום, ולא באתר האינטרנט שלו (wavecafe.net), את העובדה שהוא מופעל על ידי מיסיונר ידוע, ריצ'ארד (אייל) פרידן מעמותת "אומנים, מוזיקאים ומדיה, ירושלים" (JAMM) שהפעילה בעבר מועדון בסגנון דומה,שנחשף כלוע מיסיונרי הפועל בקרב בני נוער - הדברים פורסמו בזמנו בחדשות Hot, ובעיתון ג'רוזלם פוסט.

אולם ל"ווייב קפה" יש אתר נוסף, וויב ירושלים, wavejerusalem.com, שעד לפרסום הדברים היה מביע אמונה נוצרית ומגמות "משיחיות" מובהקות.
ציטוט: " בקהילה שלנו, נגדל דור של מנהיגים שיביאו את יכולתם לידי מיצוי וישפיעו על עולמם למען המשיח [ישו]. נפיץ ללא שום פשרות את הבשורות הטובות של ישוע המשיח לעמנו, במסגרת המורשת התנ"כית התרבותית העברית [יהודית] בעולם של ימינו."

ווייב ירושלים הינה כנסייה "שתולה" (church plant) המסונפת ל"כנסיית ווייב" (Wave Church), כנסיית-על סופר מודרנית ובעלת מימון של מיליוני דולרים, שמרכזה בווירג'יניה ביץ':
"הכנסייה שתולה של ווייב ירושלים – כנסיית ווייב, יזמה קהילה המשנה אורחות חיים בליבה של ירושלים. אנו נלהבים בראותנו כיצד אלוהים ממשיך לטפח את הכנסייה השתולה החדשה".

כנסיית שתולה או סוס טרויאני?

כנסייה שתולה בישראל היא מעצם הגדרתה קהילה נוצרית המוקמת בישראל במטרה להתמזג עם התושבים ולהפוך לחלק טבעי של תרבות ישראלית, כך שהבשורה הנוצרית תופץ מתוך החברה, במקום שתוכר כחדירה זרה. ארגון "ג'ואיש ישראל" סבור ש"סוס טרויאני" הוא מונח מתאים יותר לתאר את "הקהילות המשיחיות המקומיות" ההולכות ומתרבות בארץ.

על מנת להבין לעומק יותר את המושג של, כנסייה שתולה, ניתן לקרוא על כך באתר האינטרנט Missiology.org:
"תושבי המדינה אינם צריכים לראות את הכנסייה כדת זרה אלא כחלק מן החברה המקומית. אין פירוש הדבר שנתפשר על הנצרות או שתהיה התמזגות עם יסודות דתיים לא-נוצריים. פירוש הדבר שהאמונות הנוצריות יופצו במונחים מקובלים ומשמעותיים לתרבות שבקרבה נשתלה הכנסייה"..

דייויד גאריסון מהכנסייה הבפטיסטית בארה"ב, כתב ספר, "Congregation Planting Movement", בו הוא מסביר את העיקרון של כנסייה שתולה:
"...הן קהילות מקומיות. פירוש הדבר שהן נוצרו מבפנים ולא מבחוץ. זה לא אומר שהבשורה יכולה לצוץ באופן אינטואיטיבי בתור קבוצת אנשים. הבשורה תמיד נכנסת לקבוצת אנשים מבחוץ. זו משימתו של שליח [נושא] הבשורה. למרות זאת, בתנועת הקהילות השתולות המומנטום נעשה מהר מאד מקומי, כך שהיזמה והתנופה של התנועה נובעות מתוך הקבוצה ולא על ידי זרים מבחוץ".

תחבולה

כיצד הכריז ריצ'ארד פרידן ביוני 2009 על פתיחת ה"ווייב קפה" המשמש, כאמור ככנסייה שתולה:
"לאחר שלוש שנים של התמדה סבלנית ובחסדו הבלתי יאומן של האל נחנוך את ווייב ירושלים ב-13 ביוני 2009. המוקד הראשון והעיקרי הוא הקמת קהילה ישראלית תוססת – היא תתבטא בעבודת הקהילה המקומית; הוראת דבר האל, השתתפות בבשורה, רכישת חסידים והצמחת מנהיגים. זה יחייב התמדה, סבלנות, עבודת צוות ומשיחת הרוח הקדושה בכל צעד לאורך הדרך. החזון הזה הוא כל כולו על ישוע, למען ישוע ובגלל ישוע ".

ירחמיאל, אחד מן המנגנים היהודים שלא היה מודע לכך, ואשר הופיע בווייב קפה, אמר לג'ואיש ישראל שריצ'ארד פרידן, מבעלי המקום, היה נחמד ואדיב מאד והבטיח לשני המנגנים הדתיים תנאי כשרות במקום. ירחמיאל אמר שלעולם לא עלה על דעתו שהמקום מופעל על ידי מיסיונר נוצרי, ובפרט כשחלק ניכר מן המבלים במקום היו יהודים דתיים. מה שהכי פגע בו הוא שהיה קרבן לסוג כזה של מעשה הונאה.

המוסיקאי השני, שהעדיף לא לחשוף את שמו, הסכים עם דבריו של ירחמיאל, והוסיף כי לעולם לא היה מתחייב להופיע במקום, לו ידע שווייב קפה קשור למיסיון. המוסיקאי גם הוסיף שהוא מרגיש "פגוע" מחוויה זו.

יש לציין שהמודעה שמשכה את שני המוסיקאים לקפה לא גילתה שום סממן המקשר את המוסד לפעילות מיסיונרית משיחית כלשהי, וגם אינה מצביע על כך שהוא מנוהל על ידי מיסיונרים נוצריים.

ההלם והייסורים שחשו המוסיקאים מזכירים את אשר אירע לפני מספר שנים לדניאל כהן, המתופף המבטיח, כאשר אנשי ה-JAMM נגשו אליו והזמינו אותו למועדון שהיה ממוקם באותם ימים במגרש הרוסים. הג'רוזלם פוסט פרסם דיווח מקיף על התנסותו של דניאל תחת הכותרת "לנגן למען ישו" ("Jamming for Jesus", יולי 2004).
להלן קטע מאותה כתבה: "לאחר שהסתובב במשך חודשיים בבר של הקפה/מרכז הנוער, אחד מחבריו החדשים של דניאל נתן לו עותק של הברית החדשה בעברית, והחל ליזום דיונים אודות (ישו) הנוצרי. חלפו עוד שני חודשים עד שדניאל הוזמן להשתתף בטיול נוער לים כינרת, שם יוכל להצטרף לעוד נערים מה-JAMM לטקס 'טבילה'.
"הוא שאל אותי אם אני יודע מה פרוש "בפטיזם" (הטבלה), נזכר כהן, עכשיו בן 17. הוא אמר שזה לא משהו נוצרי, אלא משהו יהודי, ליהודים היודעים את 'הדרך הנכונה'.
"חטפתי הלם, הוא ממשיך. "אני נולדתי יהודי ואני רוצה להיות יהודי ואינני מעוניין להמיר את הדת שלי. זה נורא כאשר אתה חושב שיש לך חברים ואז אתה מגלה שהם בעצם האויבים שלך."

בינואר 2005 העתיק אתר האינטרנט של ערוץ 7 באנגלית את ההתרעה שפורסמה בביטאון פרשת השבוע של ישראל סנטר (OU), ובה אזהרה מפני בית הקפה המיסיונרי של JAMM במגרש הרוסים. פרידן הגיב במכתב משלו.

בני נוער כמטרה

ב-2009 הציגו ריצ'ארד פרידן ואשתו ירדנה, את "תיבת המוזיקה" (The Muzik Box) ששמה את הנוער בישראל על הכוונת:
""תיבת המוזיקה", ניידת המוזיקה והמדיה החדשה שלנו לצעירים. כאן מצטלבות האמונה והתרבות בחברה (הדגשה שלנו).

 "אנו מאמינים שווייב ירושלים, (הקהילה), בצרוף אירועי תרבות ו'תיבת המוזיקה' מספקים הזדמנות להגיע לאנשים בירושלים ולקהילות אחרות. הם מספקים לאנשים מקום לבוא אליו, הזדמנות להפיץ את הבשורה, ומסייעים לקשור אנשים אל האהבה התכליתית לאלוהים באמצעות הקהילה המקומית."

ארגונים כמו כנסיית המשיח (Christ's Church) תומכים בבני הזוג פרידן ותיבת המוזיקה והם הופיעו מתחת לקטגוריה "מיסיונרים וארגונים שבהם אנו תומכים" עד לחשיפת הדברים:
"ריצ'ארד וירדנה פרידן – ווייב ירושלים: יש להם תפילה שבועית, הם מארחים לעתים קרובות אירועי אמנות ותרבות, ויש להם מתקן מדיה נייד חדש לנוער בסיכון".

מצפייה בוידיאו הזה, כמה מן הנערים בתיבת המוזיקה וסביבתה נראים בברור כבני פחות מ18 (קטינים!).

החוק

למרות העדר של חקיקה אנטי-מיסיונרית בישראל, ישנם שני חוקים קיימים המתייחסים להמרת דתם של קטינים, אולם נראה שהם נשארים רק על הנייר:
"לא ידון איש על המרת דת עם קטין (מתחת לגיל 18) ללא הסכמת הוריו." (ראה חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962: 31א., המרת דתו של קטין ,תיקון: תשכ"ה, תשמ"א, תשנ"ו)
"המשדל קטין, בפניה ישירה אליו, להמיר דתו, דינו - מאסר ששה חדשים." (חוק העונשין תשל"ז-1987 סעיף 368 ב.)
"העורך טקס המרת דתו של קטין או עושה פעולה אחרת המביאה לידי המרת דתו של קטין, בניגוד להוראות סעיף 13א לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, דינו - מאסר ששה חדשים." (368א.)

למרבה הצער, החוק אינו מיושם. ארגון ג'ואיש ישראל מציין מספר גדל והולך של אירועי תרבות ומוזיקה מאורגנים, שאליהם חודרים לעתים קרובות, מיסיונרים נוצרים במגמה למשוך צעירים ישראליים אל הנצרות.

ישי פליישר קרא קטעים מן הדוח שלנו בתוכנית הרדיו שלו ב-1/11/10, וגם ראיין את ירחמיאל.

עדכון: זמן קצר לאחר פרסום הכתבה הזאת, התקשרו מארגון יד לאחים לג'ואיש ישראל ושלחו לנו לינק עם קטע של סרט בו נראה ריצ'ארד פרידן העומד בין קהל צעירים ישראליים ומדווח בערוץ הטלוויזיה המיסיונרי METV ש"אל הסוג הזה של אנשים אנו רוצים להגיע עם בשורתו של ישו..." (לצפייה לחצו כאן)

עדכון: לאחר שפרסמנו את המאמר לעיל התקבלה במערכת ג'ואיש ישראל תגובה ממר פרידן. בדואר אלקטרוני שהוא שלח אלינו הוא טוען שאינו עובר על חוקי מדינת ישראל ושידיו נקיות בכל הקשור לחוקים נגד מיסיון בישראל.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים